Autor: Martin Vostal, řídící sekce zdravotnických záchranných služeb
18.06.2015, 11:36 / Aktualizace: 18.06.2015, 11:42
Záchranáři se sešli na konferenci Bezpečná sanitka  

Po roce se opět ve středu 10. června sešli v Praze záchranáři z celé republiky na tradiční konferenci Bezpečná sanitka. Tentokrát konference získala mezinárodní rozměr, přivítali jsme vzácného hosta z West Midlands Ambulances Davida Page. Po úvodním slovu předsedkyně OS Dagmar Žitníkové právě tento host přednesl svoji zdravici. Zdůraznil podobnost situace na záchrankách u nás i ve Velké Británii. Máme podobné problémy a také je řešíme podobným způsobem. Sociální dialog je cesta náročná, avšak přinášející pokrok na obou stranách Lamanšského průlivu.

Prvním lektorem odborné části konference byl MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., primář novorozeneckého oddělení FN Olomouc a předseda České neonatologické společnosti. Jeho příspěvek se dotkl spolupráce mezi ZZS a neonatologickým centrem, která z jeho pohledu je výborně fungující. Zdůraznil, že neonatální úmrtnost je v ČR nízká, bohužel nikdo neeviduje přesné počty úmrtí novorozenců při domácích porodech. Stává se, že některé porodní asistentky vedou domácí porod bez vybavení a mnohdy i bez adekvátních znalostí resuscitace novorozence a záchrannou službu volají na místo, až když se situace vymyká z kontroly. Odborná péče o rodičku i čerstvě narozené dítě je samozřejmě lepší ve vybavené nemocnici než v terénu.

Téma resuscitace novorozence následně rozšířil MUDr. Aleš Jakeš ze ZZS Olomouckého kraje. Ve své přednášce připomenul nejnovější trendy a postupy resuscitace dospělých i dětí. Ačkoliv je toto téma pro záchranáře denním chlebem a navíc jsou pravidelně školeni na modelech, připomenutí správných postupů není nikdy na škodu.

Po přestávce s občerstvením následoval blok věnovaný problematice výcviku řidičů vozidel záchranné služby. Pánové Šamal a Peschl se podělili o zkušenosti z výcviku řidičů ZZS Moravskoslezského kraje v řízení vozidla v náročných podmínkách. Moderní vybavení ostravského polygonu umožnilo řidičům sanitek vyzkoušet si jízdu v různých rychlostech v kombinaci se zhoršenou adhezí povrchu. Ocenili vysokou profesionální odbornost a kázeň řidičů ZZS. Video natočené při této příležitosti ukázalo, že nejmodernější bezpečnostní systémy bez zásahu řidiče krizovou situaci samy nevyřeší.

Poslední přednášku si připravila JUDr. Zuzana Pláničková na téma povinnosti řidiče při dopravní nehodě. Nejprve připomenula platnou legislativu vycházející ze zákona o silničním provozu a trestního práva. Poté několika judikáty upozornila na nejednoznačnost při určování viníka dopravní nehody. Na závěr se dotkla pracovněprávních dopadů při způsobení havárie se služebním vozidlem. Prokázala svoji všestrannost v oboru práva, protože dopravní problematiku neřeší běžně.

Závěrem konference ještě vystoupili kolegové z pražské záchranky, kteří popsali situaci, která vedla k vyhlášení stávkové pohotovosti nejprve odborové organizace a následně i celého našeho odborového svazu a skončila odvoláním ředitele Schwarze. Poděkovali za podporu a pomoc při řešení porušování pracovního práva a šikany zaměstnanců, kteří se proti tomuto ohradili.

Konference Bezpečná sanitka ukázala, že se daří dodržet vysokou úroveň, na druhou stranu se projevuje vznik vzdělávacích středisek ZZS sníženou účastí. Děkujeme našemu odborovému svazu za možnost uskutečnit tuto konferenci a organizačnímu týmu za bezchybnou přípravu a průběh konference.

Foto autor a Vít Přibylík

 


 

zpět

Přidat RSS kanál

ZAJIŠŤOVACÍ FOND

Zajišťovací fond Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR = pomoc členům odborového svazu v těžkých životních situacích.


Bulletin

Bulletin OS zdravotnictví a sociální péče ČR je určený funkcionářům i členům odborových organizací. V roce 2017 vychází Bulletin měsíčně a pouze v elektronické verzi.OS a hotel BONA SERVA nabízejí skvělé ceny ubytování se snídaní v Praze + BONUS pro vás
OS a hotel BONA SERVA nabízejí skvělé ceny ubytování se snídaní v Praze + BONUS pro vás
http://www.bona-serva.cz
Benefitní portál ČMKOS Odbory Plus Výhodnější služby a nákupy odborářům, včetně nových členů, nabízí portál Českomoravské konfederace odborových svazů Odbory Plus www.odboryplus.cz


Kalendář akcí


Můj plat/mzda se v roce 2019

Archiv anket > Celkem hlasovalo: 12 lidí