Autor: Ing. Ivana Břeňková, vedoucí právního a sociálního oddělení OS
28.04.2020, 16:27
28. duben - Mezinárodní pamětní den za zraněné a oběti pracovních úrazů  

Mezinárodní pamětní den za zraněné a oběti pracovních úrazů, který si připomínáme 28. dubna, je v letošním roce ovlivněn pandemií koronaviru SARS-CoV-2. Odboráři sdružení v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) se připojili ke společnému prohlášení evropských odborářů.

Dopady pandemie zdůrazňují správné požadavky odborů na bezpečné pracovní prostředí a kvalitní pracovní podmínky.

Mnoho zaměstnanců veřejných služeb, zejména ve zdravotnictví a v sociálních službách, se v práci nakazilo. Někteří zaměstnanci bohužel zemřeli, položili životy, když chránili ty naše, naši rodinu a přátele.

Lidstvo je vůči pandemiím náchylné a málo odolné. Dopady jsou ničivé na celou společnost.

K zajištění kvalitní zdravotní péče je nutné investovat, investovat nejen do přístrojů a staveb, ale především do zajištění dobrých a bezpečných pracovních podmínek zaměstnanců. Nikdo by neměl umřít v práci proto, že je vystaven pracovním rizikům.

Pandemii a ostatním rizikům jsou vystaveni všichni zaměstnanci veřejných služeb, stejně tak zaměstnanci mimo veřejné služby.

Mezi rizika se zařazují biologická rizika (např. viry), chemické látky (např. karcinogenní látky), fyzikální rizika (např. hluk, záření), ergonomická rizika (např. zvedání těžkých břemen) a také závažná psychologická rizika (např. stres z přetížení, z práce ve směnách, z násilí na pracovišti).

Financování zdravotní péče bylo a je nedostatečné, to se ukázalo při řešení dopadů pandemie. Nedostatek personálu, nedostatek osobních ochranných pomůcek, nedostatek technického vybavení.

Tak jako odbory i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zdůrazňuje význam poskytování veřejné zdravotní péče a důležitost jejího financování.


 

zpět

Přidat RSS kanál

ZAJIŠŤOVACÍ FOND

Zajišťovací fond Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR = pomoc členům odborového svazu v těžkých životních situacích.


Bulletin

Bulletin OS zdravotnictví a sociální péče ČR je určený funkcionářům i členům odborových organizací. V roce 2017 vychází Bulletin měsíčně a pouze v elektronické verzi.OS a hotel BONA SERVA nabízejí skvělé ceny ubytování se snídaní v Praze + BONUS pro vás
OS a hotel BONA SERVA nabízejí skvělé ceny ubytování se snídaní v Praze + BONUS pro vás
http://www.bona-serva.cz
Benefitní portál ČMKOS Odbory Plus Výhodnější služby a nákupy odborářům, včetně nových členů, nabízí portál Českomoravské konfederace odborových svazů Odbory Plus www.odboryplus.cz


Kalendář akcí


Osobních ochranných prostředků v práci

Archiv anket > Celkem hlasovalo: 12 lidí