23. červen – Mezinárodní den veřejných služeb

Organizace spojených národů vyhlásila den 23. června Mezinárodním dnem veřejných služeb. Tento den si připomínáme důležitost a nezastupitelnost veřejných služeb i význam všech zaměstnanců, kteří ve veřejných službách pracují. Odbory sdružené v Evropské federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a Mezinárodní konfederaci odborových svazů veřejných služeb (PSI) 23. června pořádají podle aktuálního stavu a možností odborářů akce, setkání, demonstrace, vyjadřují podporu.

Za Českou republiku jsme na EPSU odeslali alespoň několik fotografií na podporu oslav dne veřejných služeb. Přinášíme je také zde, spolu s fotografiemi z dalších zemí je lze vidět i na adrese https://www.flickr.com/photos/94657608@N02/albums/72177720299761292

Hlavním požadavkem odborů je stabilita veřejných služeb, finanční a personální zabezpečení pro zajištění dostupných a kvalitních veřejných služeb, zajištění bezpečného a zdravého prostředí uživatelům a zaměstnancům.

Je nutné si připomenout největší současnou tragédii, pandemii COVID-19, při níž zemřelo 6 milionů lidí, ale díky velkému úsilí zaměstnanců veřejných služeb v první linii bylo mnoho dalších životů zachráněno. Bohužel z důvodu počátečních problémů s ochranou zaměstnanců a pracovními podmínkami došlo také k úmrtí zaměstnanců veřejných služeb.

Rizikové pracovní podmínky jsou přímým důsledkem špatných vládních politických rozhodnutí, například nedostatečného financování, nedostatečného personálního zabezpečení. Veřejné služby nesmí být cílem škrtů, úsporných opatření, privatizace a komercionalizace!

Podobné články

Aktuality 11. 3. 2023 / 15:29

Odboráři na jednání v Bruselu podpořili turecké kolegy

Stálý výbor Evropské federace odborových svazů veřejných služeb pro zdravotnictví a sociální oblas (WGHSS EPSU) jednal ve čtvrtek 23. února 2023 v Bruselu.

Aktuality 31. 1. 2023 / 10:49

Podpořili jsme britské odboráře v jejich obraně práva na stávku

Vláda Velké Británie útočí na právo na stávku a navrhuje legislativu, která přitvrdí podmínky pro stávkující odbory veřejných služeb, včetně zdravotnictví.

Aktuality 7. 1. 2023 / 9:31

Demonstrace v Bruselu: Proměňte včerejší potlesk za vyšší platy

V pátek 9. prosince 2022 se v Bruselu konala demonstrace evropských odborářů veřejných služeb ze zdravotnictví a sociální péče.

Načíst další
 
Napište nám