Restart odborové organizace v Krajské nemocnici Liberec, a. s.

Na konci roku 2019 byl zvolen nový výbor základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v Krajské nemocnici Liberec, a. s. Převzali jsme velmi nízkou členskou základnu a zjistili jsme, že většina zaměstnanců v naší nemocnici neví nebo nemá informace o Odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Zaměstnanci nejsou dobře informováni o benefitech členství v odborech a možnosti, jak se stát členem. Rozhodli jsme se, že uděláme maximum, aby zaměstnanci získali opět o členství v odborech zájem.

V roce 2020 nám nadšení pro novou práci překazil COVID-19 a s ním spojená přísná hygienická opatření. Přesto jsme začali jednat.

Se členy odborového svazu jsme komunikovali písemnou formou. Vylepšili jsme stávající benefity a vzápětí nabídli nové. Rozeslali jsme informace o nových členech výboru, o odborové organizaci a kde se potřebné informace dají dohledat. Vyzdvihli jsme výhody odborového členství: D.A.S. pojištění a dary ze Zajišťovacího fondu.

Ne každý zaměstnanec má přístup k počítači, proto jsme obnovili tradiční nástěnku v jídelně a rozšířili jsme ji o desky s kapsami na formuláře. Proto si přihlášku do odborů mohou naši zaměstnanci vyzvednout přímo z nástěnky. Vytvořili jsme také složku na intranetu naší nemocnice, a tam zaměstnanci mohou získat informace o aktuálním dění v organizaci .

Ve spolupráci s PR oddělením jsme vytvořili informační letáček, který jsme distribuovali na všechna oddělení. Letáček jsme dali pro rychlé čtení i na stoly v jídelně.

Když se epidemická situace zklidnila, vyčlenili jsme si jeden den pro náborovou akci v jídelnách liberecké a frýdlantské nemocnice.

Velkou váhu má osobní kontakt se zaměstnancem, prohodit pár slov, vyslechnout, co ho momentálně trápí a s čím se právě potýká nebo čím si právě prochází.

Naše nemocnice pro nové zaměstnance provádí vstupní školení a předává základní informace v tištěné formě, tzv. vstupní manuál. V manuálu máme nově stránku s informacemi o naší činnosti, takže každý nově nastupující zaměstnanec je o naší základní organizaci dobře informován.

Také jsme založili soukromou skupinu na facebookových stránkách, kam můžeme pozvat nejen členy odborů, ale i zaměstnance, kteří zatím v odborech nejsou. Zdá se nám to jako nejrychlejší způsob, jak zaměstnance přes sociální síť informovat o našich aktivitách, nabídkách, plánech a předávat nejčerstvější informace kolem odborového dění. Zasíláme tam i odkazy na kulturní akce konané pro děti a dospělé z libereckého okolí, které doplňujeme fotografiemi.

V letošním roce jsme poprvé, po několikaleté pauze, zorganizovali přes cestovní agenturu výlety. V květnu to byla plavba lodí z Děčína do zámeckých zahrad Pillnitz a v červenci plavba lodí opět z Děčína na největší pevnost a hrad Königstein. Pro vánoční náladu jsme si jeli na adventní trhy do Drážďan.

Náš výbor pracuje jako jeden celek. Výsledkem je, že předsedkyně naší odborové organizace Mgr. Alena Kyrianová se stala členkou výkonné rady OS a předsedkyní liberecké krajské rady OS.

V lednu plánujeme opět nábor nových členů v jídelně naší nemocnice.

Plány a chuť do práce máme. Uvidíme, jaké výzvy nám přinese rok 2023.

Za ten uplynulý bychom chtěli poděkovat vedení našeho odborového svazu, zejména paní Žitníkové, kterou vnímáme jako člověka, který za zaměstnance v nemocnicích a za zlepšení jejich pracovních a finančních podmínek opravdu bojuje.

Jaroslava HAVELKOVÁ, hospodářka odborové organizace v Krajské nemocnici Liberec, a. s., a členka liberecké krajské rady OS

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám