Jak udržet v oboru zdravotní sestry a jak přilákat nové?

Pod záštitou poslankyň Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Ivany Mádlové a Věry Adámkové (obě za ANO) se 1. července se v Poslanecké sněmovně uskutečnil diskusní kulatý stůl o budoucnosti sesterské profese v České republice. Hlavním téma akce bylo, jak udržet v oboru sestry a jak přilákat k profesi nové. V rámci kulatého stolu vystoupila řada přednášejících a všichni shodně konstatovali, že je nutné zajistit dostatek motivovaných a vzdělaných pracovníků.

Na konferenci vystoupila s prezentací také předsedkyně OS Dagmar Žitníková, která představila dlouhodobé návrhy odborů na stabilizaci zdravotníků. Zdůraznila, že je nutné, aby jednotlivé kroky ke stabilizaci byly provázané a plošné. Připomněla, že jako zásadní stabilizační prvek odbory dlouhodobě navrhují sjednotit odměňování, zavést lázeňské pobyty pro zdravotníky, řešit možnost dřívějšího ochodu do penze, je možné použít institut odchodného a mnohé další. Více je v prezentaci, kterou najdete níže jako soubor ke stažení.

Z kulatého stolu byla vydána tisková zpráva.

Předsedkyně odborového svazu děkuje oběma poslankyním za jejich aktivity.

Tisková zpráva z jednání kulatého stolu o budoucnosti sesterské profese v ČR

Pod záštitou poslankyň Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Ivany Mádlové a Věry Adámkové pokračuje diskuse o budoucnosti sesterské profese v České republice. Diskuse odstartovala v lednu konferencí „Bez sester to nejde: největší problémy a hledání řešení“, které se zúčastnilo téměř 200 lidí z řad sester, vzdělavatelů, zaměstnavatelů a dalších odborníků. Poslankyně na úspěšnou konferenci navazují sérií kulatých stolů, které mají za cíl definovat budoucí podobu sesterské profese v České republice. Poslankyně už s odborníky na jaře diskutovaly o systému kompetencí a vzdělávání.

1. 7. 2024 se pak v Poslanecké sněmovně opět sešly s klíčovými představiteli sesterské profese v České republice tak, aby hledaly odpověď na to, jak stávající sestry v systému udržet a ty nové do něj přivést.

Poslankyně Ivana Mádlová úvodem řekla „Cílem dnešního setkání je říct si, jaký systém benefitů a pracovních podmínek musíme nastavit tak, aby odpovídal potřebám stávajících i budoucích sester. Musíme si uvědomit, že v systému dnes pracuje několik generací sester a jejich odměňování a motivace to musí reflektovat. My totiž v systému potřebujeme všechny generace sester.

Poslankyně Věra Adámková ve svém úvodním vystoupení řekla: „Téma spojené se sesterskou profesí je stále natolik aktuální a důležité, že nemůže být na okraji našeho zájmu. Naopak se vedle vzdělávání a kompetencí musíme věnovat i jejich pracovním podmínkám. Je potřeba hovořit o tom, jak se má vyvíjet postavení sester v dnešní moderní medicíně. To, co se domnívám, že je naprosto nutné a pro mě to stále není v pořádku, je stále ohodnocení pracovníků ve zdravotnictví, přestože samozřejmě došlo k velkému navýšení, tak ta situace není obecně uspokojivá, a nemůžeme tvrdit, že je již vše splněno. Není to splněno.

Vedle obou poslankyň se setkání zúčastnila také hlavní sestra Ministerstva zdravotnictví Alice Strnadová, prezidentka České asociace sester Martina Šochmannová, zástupci vysokých škol i managementu nemocnic nebo předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Martina Šochmannová na jednání mimo jiné uvedla: „Velmi vítaným bonusem ze strany státu by byla finanční podpora provozovatelům firemních školek a dětských skupin. Sama ze svého pracoviště vím, jak aktuální a důležité téma to je pro správné fungování sester přímo na pracovišti. Zde vidím velký prostor pro podporu ze strany státu. Dále se musíme zaměřit na zhoršující se interpersonální vztahy.

Právě na interpersonální vztahy upozornila i předsedkyně Dagmar Žitníková: „Máme přímo od našich kolegů z nemocnic a zdravotnických zařízení informaci o tom, že se zhoršují jak vztahy mezi pacientem a zdravotníkem, tak mezi kolegy na pracovišti. Ze strany pacientů sledujeme i rostoucí procento násilí, protože déle čekají na výkony. Musíme se zaměřit na systémové řešení nedostatku pracovníků ve zdravotnictví. Konec jejich přetěžování a zvýšení bezpečnosti práce bude také jistě důležitým benefitem.“

Přítomní byli také seznámeni s výsledky dotazníkového šetření mezi studenty i stávajícími sestrami. Z těch vyplynulo, že budoucí i stávající sestry netouží ani tak po finančních benefitech, ale spíše po větší flexibilitě, větším množství volného času, dobrých vztazích na pracovišti nebo kvalitním zázemí, které jim umožní odpočinek při přestávkách a dá prostor k setkávání kolektivu. Studenti by zároveň uvítali odměnu za výkon praxe, což se už dnes v některých nemocnicích děje.

Poslankyně Mádlová závěrem uvedla: „V celkovém systému benefitů musí posílit svou roli stát, obce i kraje. Musíme benefity udělat zajímavé pro zaměstnavatele, nastavit odměnu za výkon praxí v nemocnicích, podporovat rodinný život sester například formou příspěvku na úhradu školky, dětské skupiny nebo letního tábora. Je třeba bavit se o zahraničních stážích i podpoře dalšího vzdělávání. Musíme dát povolání ještě větší společenskou prestiž. Do 10 let nám hrozí kritický nedostatek sester a je jen na nás, abychom tomu zabránili.

Foto Poslanecká sněmovna

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 13. 9. 2024 / 15:37

Sekce nelékařských zdravotnických pracovníků – plnění programu OS od IX. sjezdu do 30. 6. 2024

Zpráva sekce nelékařských zdravotnických pracovníků OS o plnění programu odborového svazu od IX. sjezdu OS do 30. června 2024.

Aktuality 15. 3. 2024 / 12:21

Sekce jednaly s hlavní sestrou ČR Alicí Strnadovou

V úterý 20. února 2024 se sešly sekce nelékařských zdravotnických pracovníků a sekce nemocnic s hlavní sestrou Mgr. Alice Strnadovou, MBA, a její kolegyní Lenkou Dragounovou.

Aktuality 13. 11. 2023 / 10:41

Sekce nelékařů: Kdo jsme a jak pracujeme?

Jsme sekce nelékařských zdravotnických pracovníků. Během roku 2023 jsme na svých jednáních jednaly o mnoha palčivých tématech a daly jsme různá doporučení.

Načíst další
 
Napište nám