Jihomoravská krajská konference – 16. 10. 2025

Delegáti z odborových organizací odborového svazu z Jihomoravského kraje se na pravidelné podzimní konferenci odborového svazu sešli ve čtvrtek 16. října v Brně.

S činností jihomoravské krajské rady v uplynulém období seznámila její předsedkyně Hana Kudličková, zprávu viz níže jako soubor ke stažení a také ZDE.

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Jana Hnyková a místopředseda Lubomír Francl postupně informovali o činnosti odborového svazu v posledním roce, o hospodaření odborového svazu, o vzdělávání a naplánovaných seminářích, o zajištění právní pomoci pro členy odborového svazu, o nejdůležitějších jednáních s vládou a ministerstvy. Prezentaci bez důvěrných vnitrosvazových informací najdete níže jako soubor ke stažení a také ZDE. Kompletní prezentaci najdete na intranetu, čili v uzavřené části tohoto webu.

Aktuálním informacím z oblasti bezpečnosti práce a významu pravidelných kontrol pro zaměstnance i zaměstnavatele se věnovala svazová inspektorka BOZP Jana Woffová.

Lubomír Francl seznámil s informacemi o projektu zaměřeném na získávání členů – prezentaci viz níže jako soubor ke stažení a také ZDE.

Také letos vyzval odborový svaz své organizace a jejich členy k zaslání informací o kolegyních a kolezích, o jejichž práci pro odbory by se mělo vědět a měla by být oceněna. V Brně bylo ocenění s gratulací, drobným dárkem a poděkováním předáno Zuzaně Řehulkové z Fakultní nemocnice u svaté Anny.

V diskusi byla hlavním tématem hrozící transformace nemocnic příspěvkových organizací Jihomoravského kraje na obchodní společnosti.

Na závěr přijali delegáti usnesení krajské konference, v němž se obracejí na politiky:

Delegáti krajské konference zásadně odmítají transformaci nemocnic příspěvkových organizací Jihomoravského kraje na obchodní společnosti.

Delegáti krajské konference podporují vyhlášenou stávkovou pohotovost a znovu důrazně upozorňují: současná krize má stále silnější dopady na společnost, zdravotnictví i sociální služby.

Proto požadujeme:

  • úhradovou vyhlášku pro rok 2026, která zajistí rostoucí potřeby péče a pokryje zvýšení platů a mezd o 10 %,
  • navýšení rozpočtu Ministerstva zdravotnictví tak, aby se zvýšily tarifní platy hygieniků a dalších zaměstnanců o 10 %,
  • rozpočet Ministerstva práce a sociálních věcí posílený tak, aby poskytovatelé sociálních služeb měli prostředky na 10% růst platů a mezd,
  • sjednocení odměňování všech zaměstnanců nemocnic pod systém platů – bez ohledu na právní formu nemocnice a vždy navázané na průměrnou mzdu,
  • jasnou vazbu růstu platů ve veřejných službách na růst minimální mzdy,
  • zvýšení platových stupňů vzhledem ke stále zvyšujícímu věku odchodu do důchodu,
  • stabilizační benefity, které udrží zdravotníky a pracovníky sociálních služeb v oboru,
  • finanční i personální posílení hygienické služby a ochrany veřejného zdraví,
  • možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro pracovníky v nejnáročnějších profesích,
  • opětovné navrácení FKSP na výši 2 % z objemu mzdových prostředků.

Delegáti krajské konference vyzývají budoucí vládu:

Neodkládejte řešení. Nedovolte, aby zdravotnictví, sociální služby či hygienická služba padly kvůli chybným politickým rozhodnutím.

Bez lidí, kteří v těchto službách pracují, nemůže fungovat žádná společnost.

Foto Jiří Sedlář

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 17. 3. 2026 / 21:11

Jihomoravští odboráři, máte můj obrovský obdiv

Můj obrovský obdiv mají kolegyně a kolegové, kteří se za cenu obětování spousty času a sil, svým osobním nasazením a statečností snažili zabránit převodu jihomoravských regionálních nemocnic na akciové společnosti.

Aktuality 9. 3. 2026 / 10:29

Digitální hejtman, 30 000 sledujících a virtuální přestřelky

Sledujete náš odborový Facebook? Tak to vás nemohla minout naše intenzivní kampaň proti transformaci nemocnic v Jihomoravském kraji.

Aktuality 9. 3. 2026 / 9:20

Jihomoravští odboráři vystoupili proti transformaci nemocnic

V pondělí 23. února schválilo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje záměr transformovat nemocnice na obchodní společnosti. Proti vystoupili zástupci odborových organizací, kteří se jednání zastupitelstva zúčastnili.

Načíst další
 
Napište námPřihláška