Kolektivní vyjednávání, sociální dialog, on-line, off-line…

Jak to bylo jednoduché, přijet na jednání, setkat se osobně s odboráři, zaměstnavatelem a jednat, sledovat výrazy souhlasu, nesouhlasu, pochopení, vzteku a občas opovržení. To jsou věci, na které vzpomínám s nostalgií. Když se podaří v současné době domluvit termín se zaměstnavatelem, když se podaří, aby se zástupci odborových organizací mohli jednání zúčastnit osobně, je to skoro zázrak. A to nemluvím o zahalených tvářích, rozestupech a obavách, zda jsou všichni přesně v tom okamžiku covid negativní.

Trochu závidím, ale přeji kolegům a kolegyním úspěšná jednání v nemocnicích a v sociálních službách, ve kterých se domluvili na nových kolektivních smlouvách, zajistili nejen nárůst platů a mezd, ale i dostatek osobních ochranných pracovních prostředků. Těch zařízení je převaha.

Nechápu jednání, při kterých se i v době národní dohody na zvýšení základních mezd a platových tarifů nemůžeme dohodnout na uzavření kolektivních smluv nebo dodatků ke kolektivním smlouvám. Jednání jsou přerušena, počítá se, přemýšlí, jak ty finance na zvýšení základních mezd nedat. Proč? Proč v této době? Protože se neví, co bude dál? Protože předchozí management nevytvořil rezervu?

Osobně se obávám, že pokud se nenavýší mzdy a platy podle národních dohod, zaměstnanci si to budou pamatovat. A až tahle doba skončí, řeknou si: proč bych měl pokračovat tam, kde si mě v té nejhorší době nevážili?

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám