Liberecká KR na pravidelném jednání s vedením kraje

Ve středu 1. prosince 2021 jednala liberecká krajská rada s představiteli kraje v Liberci. Bylo to pravidelné setkání, které se koná jednou za půl roku. Jednání se účastnili členové krajské rady, za vedení OSZSP ČR místopředsedkyně Jana Hnyková a za kraj radní pro zdravotnictví Vladimír Richter, náměstek hejtmana Petr Tulpa řídící sociální věci a vedoucí odboru sociálních věcí Jolana Šebková.

Jednání se konalo v budově Krajského úřadu v Liberci a jako vždy bylo poklidné a vstřícné. Mluvili jsme o současné covidové situaci, zátěži nemocnic, personálu, ale také o očkování a proočkovanosti nejen zdravotníků, ale i klientů v zařízeních sociálních služeb. Bylo konstatováno, že v krajských pobytových zařízeních sociálních služeb je proočkovanost 95 %, v ostatních sociálních zařízeních 85 % a v DPS okolo 70 %. Nyní již měsíc očkují posilující dávkou. Aplikace posilující dávky je dobrovolná a ze 49 pobytových zařízení v kraji projevilo o třetí dávku vakcíny zájem 31 %. Kraj od 30. listopadu navýšil kapacity v očkovacích centrech.

Kraj také vstoupil jako akcionář do Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici. Finanční prostředky z kraje půjdou, tak jak tomu je i v ostatních nemocnicích a. s v kraji, pouze do investic nikoliv na provoz.

Město Frýdlant vstoupilo do Krajské nemocnice Liberec 3 %. Město Česká Lípa zatím stále do Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa vstoupit nechce.

Zdravotnická záchranná služba bude budovat 3-4 výjezdové základny. Zástupci ZZS jednali 15. října samostatně se zástupci kraje o výši příplatků – došlo k dohodě.

Diskutovalo se také o otázce očkování praktickými lékaři. Praktičtí lékaři v kraji se do očkování příliš nezapojují. Vyočkovanost u nich je pouze 13 % všech vyočkovaných látek v kraji.

Dále jsme hovořili o pokračující transformaci v sociálních službách. Transformace je dokončena v Jestřebí, 3. etapa startuje v přípravách, nejdále je Raspenava. Domov důchodců ve Vratislavicích nad Nisou a ve Františkově nad Nisou přecházejí pod město Liberec a zůstávají příspěvkovými organizacemi. Liberecký kraj navýšil na příští rok dotaci na sociální služby ze 13 na 20 milionů korun.

Reforma psychiatrické péče – Ministerstvo zdravotnictví mělo projekty a koordinátory v jednotlivých krajích. V Liberci bude multidisciplinární tým nikoliv v centru duševního zdraví, protože chybí odborný personál. Dotace z Ministerstva zdravotnictví ale jdou pouze na centra duševního zdraví. Liberecký kraj s tímto projevil nesouhlas.

Na závěr jednání se účastníci dohodli, že další schůzka bude v polovině roku 2022. Předsedkyně krajské rady osloví dopisem účastníky alespoň šest týdnů předem, aby se našel vhodný termín k jednání.

Podobné články

Aktuality 17. 10. 2023 / 7:14

Liberecká krajská konference – 5. 10. 2023

Krajská konference OS odborových organizací z Libereckého kraje se konala ve čtvrtek 5. října.

Aktuality 11. 9. 2023 / 11:15

Krajská rada jednala s hejtmanem Půtou o ZZS i dalším zdravotnictví

Ve středu 30. srpna 2023 jednala krajská rada Libereckého kraje s hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj).

Aktuality 3. 8. 2023 / 13:10

Krajská rada jednala s radními o sociálních službách, nemocnicích i ZZS

Ve středu 19. července 2023 jednali členové krajské rady s radním a náměstkem hejtmana řídícím resort sociálních věcí Mgr. Petrem Tulpou a radním řídícím resort zdravotnictví Mgr. Vladimírem Richterem.

Načíst další
 
Napište nám