Odboráři z plzeňské FN na prohlídce a ochutnávce Prazdroje

V úterý 7. října 2025 se někteří členové výboru odborové organizace Fakultní nemocnice Plzeň zúčastnili prohlídky Plzeňského Prazdroje s ochutnávkou zlatavého moku, a to na základě pozvání naší bývalé zaměstnankyně – odborářky Jiřiny Dolejšové. Ta je v plzeňském pivovaru dlouholetou průvodkyní a každoročně pořádá prohlídky Plzeňského Prazdroje pro své bývalé spolupracovníky ze Stomatologické kliniky. Letos k těmto bývalým kolegům přizvala i některé členy výboru odborové organizace, se kterými se osobně zná.

Toto pozvání tak přijali Martina Suchá, Jitka Urbánková, Kateřina Moravcová a Jitka Janouškovcová, která zastupovala obě zmíněné skupiny. Je totiž jak členkou výboru, tak bývalou spolupracovnicí Jiřiny Dolejšové.

V 17 hodin se sešli všichni účastníci v návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje, odkud vyrazili na přibližně dvouhodinovou prohlídku. Nejprve nás průvodkyně seznámila s nejstarší historií plzeňského pivovarnictví a pak se celá skupina účastníků vydala po trase prohlídky směrem do historie výroby piva.

Nejprve jsme si prohlédli prostory malé varny a stáčírny, poté jsme se, se zastávkou a prohlídkou krásné plzeňské vodárenské věže, přesunuli k nové pivovarské expozici. Zde jsme zhlédli video týkající se historie plzeňského pivovarnictví a absolvovali audiovizuální prohlídkou ingrediencí, z nichž se věhlasný Pilsner Urquell vyrábí.

Pak přišla na řadu velká varna s denní kapacitou okolo 3 000 000 piv, kde jsme viděli postup vaření celosvětově proslulého moku. Odsud již naše kroky vedly do vyhlášených ležáckých sklepů. Zde jsme se dostali až k místu velmi očekávaného okamžiku, kterým byla ochutnávka nefiltrovaného piva Pilsner Urquell přímo z obrovských dubových ležáckých sudů. Sudy, které vyrábí místní bednáři, se pravidelně čistí a smolují velmi zajímavým způsobem, kdy malým otvorem ve víku vleze zaměstnanec dovnitř sudu, důkladně jej vyčistí a poté se provede vysmolení.

Pohledem na tyto giganty naplněné nefiltrovaným a nepasterizovaným ležákem již chytali všichni „pivní slinu“. Nutno podotknout, že dychtivost návštěvníků na výsledný produkt a jeho skvělá chuť dobu ochutnávky poněkud protáhla a mnohým jaksi ztěžkly nohy.

Vše dobré musí ale jednou skončit, a tak jsme se i my museli pomalu odebrat k odchodu. Poslední, co nás na cestě z historických sklepů čekalo, bylo nainstalované víko onoho obrovského dubového sudu, kde si mohli nejhubenější a nejstatečnější z nás zkusit prolézt oním malým otvorem, kterým je zajišťováno jeho pravidelné důkladné čištění. Našli se dva hubení a jedna statečná, díky nimž se závěrem celá skupina náramně pobavila.

Na úplný závěr jsme se rozloučili s naší skvělou, vtipnou a příjemnou průvodkyní, které patří naše veliké poděkování. Poté jsme již se odebrali do svých domovů a doufali, že druhý den dorazíme na svá pracoviště s čistou hlavou.

Jitka JANOUŠKOVCOVÁ, FN Plzeň

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 12. 8. 2026 / 14:10

Odborářky z FN Plzeň si udělaly radost na kurzech tvořivosti

Na květen a červen letošního roku zajistila odborová organizace Fakultní nemocnice Plzeň pro své členy a jejich přátele kurzy tvořivosti.

Aktuality 15. 6. 2026 / 16:50

Odboráři Rokycanské nemocnice se sešli na konferenci

Byli jsme pozváni na konferenci základní odborové organizace Rokycanské nemocnice, a. s., jedné z nemocnic Skupiny Nemocnic Plzeňského kraje.

Aktuality 15. 6. 2026 / 14:22

Odboráři ze Sociálních služeb Vsetín vyrazili do slovenských termálů

Poslední květnový víkend odborová organizace Sociální služby Vsetín uspořádala pro odboráře a jejich rodinné příslušníky wellness zájezd na Slovensko do termálních lázní Nesvady a Podhajská.

Načíst další
 
Napište námPřihláška