„Všechno zlé je k něčemu dobré“, praví české přísloví. A já nemohu než souhlasit. Tento článek by měl být především o mnou absolvovaném webináři Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU), ale právě tato forma vzdělávání nebo komunikace obecně je i tím „dobrým“ jevem, o kterém bych chtěl mluvit. Ale vše popořadě.
18. června se konal výše zmíněný webinář na téma budování síly, vlivu odborů v době pandemie. Přesněji o důležitosti organizování lidí pro společný postup a využívání sociálních sítí k tomuto účelu. Ukazuje se, že i odbory napříč Evropou se učí tyto sítě aktivně používat a zároveň již dokáží vnímat i určitá rizika s nimi spojená.
Důležitá věc, kterou se musíme při používání sociálních sítí naučit, je brát je jako veřejný prostor. Tedy i v uzavřených skupinách publikovat věci ověřené a kultivovanou formou. Ani uzavřená skupina není „trezorem“ pro informace.
Sociální sítě ale zajisté jsou skvělým nástrojem pro informování členské základny nebo potenciálních budoucích členů. Jejich obrovská síla spočívá v rychlosti, dostupnosti a relativní finanční nenáročnosti. Tedy alespoň pokud se nebudeme bavit o placených kampaních. Samotný obsah ale nebyl to jediné, co mě na webináři zaujalo.
Poslední týdny byly opravdu hektické. Dokončoval jsem studium a samozřejmě normálně chodil do práce. Vzdělávací akce vyžadující fyzickou přítomnost by pro mě byla naprosto nereálná. Dlouhé cestování, možná dokonce i s ubytováním (bavíme se o akci s mezinárodní účastí). A právě toto je silná stránka moderních technologií. Umožňují lidem překonávat vzdálenosti a neuvěřitelně šetřit čas i náklady, které jsou nutné při osobním setkání.
Slyším vaši námitku a naprosto souhlasím. Osobní setkání jsou nenahraditelná a často i efektivnější. Nemluvím tady o nahrazení takových setkání, ale o jejich doplnění. Výhody jsou neoddiskutovatelné. Co třeba uspořádání vzdělávací akce nebo jen debaty pracovníků v nepřetržitém provozu? Najít vhodný termín a místo je často skutečný oříšek. On-line varianta může být pro spoustu lidí lákavou a dostupnou alternativou.
A právě digitalizace je tím pozitivním, co na současné situaci nacházím. Akcelerovala snad ve všech oblastech našeho života. Nejen ve zdravotnictví, ale i školství a jak se ukazuje, pozadu nezůstávají ani odbory. Moderní technologie mají i zde své místo a je jen na nás, zda je dokážeme efektivně využít. Nabízí se právě oblast vzdělávání členské základny, ale i náboru nových členů.
U sociálních médií jsem si plně vědom i jejich odvrácené strany. Přesto, nebo právě proto, se domnívám, že jejich implementace do práce odborů je podmínkou jejich dalšího úspěchu. Neměli bychom se tedy bát je používat na všech úrovních.