Odbory u premiéra prosadily odměny pro VŠECHNY zaměstnance nemocnic

V úterý 7. července se na Úřadu vlády uskutečnilo jednání premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s předsedkyní odborového svazu Dagmar Žitníkovou a předsedou LOK-SČL Martinem Engelem. Úvodem jednání odboráři vládě a premiérovi poděkovali za odměny pro záchranáře, sociální služby a další skupiny zaměstnanců a znovu zopakovali, proč chtějí odměnit všechny zdravotníky a nezdravotníky z nemocnic.

Připomněli, že období uplynulých tří měsíců bylo pro zaměstnance nemocnic extrémně náročné a psychicky velmi zatěžující. Nemocnice v období epidemie pracovaly na výbornou, akutní provozy ošetřovaly pacienty bez ohledu na jejich potenciální nákazu, následná péče i přes snížené stavy zdravotníků fungovala, kuchaři vařili, v nemocnicích se uklízelo víc než obvykle, managementy musely denně reagovat na epidemiologickou situaci. Všichni z nemocnic to zvládli.

Odborový svaz a LOK proto znovu opakují svůj návrh, aby byli mimořádnou odměnou oceněni všichni zaměstnanci nemocnic, kteří nečerpali ošetřovné, chodili do práce, odtrhli se od svých rodin a byli připraveni kdykoliv a kdekoliv zasáhnout.

Dalším argumentem, proč by se měly mimořádné odměny vyplatit, je fakt, že vláda a následně Ministerstvo zdravotnictví uložily zdravotníkům další povinnosti nad rámec jejich činností. Nařízením vlády se zrušily dovolené, zdravotníci museli být připraveni k výkonu práce bez ohledu na svá pracoviště, zvláštním opatřením se jim stanovil odlišný postup v případě karantény.

Všechna nařízení byli zdravotníci a zaměstnanci připraveni akceptovat a poskytovat zdravotní péči a zajistit chod nemocnic v souladu se zákonnými normami a jejich morálními zásadami. Bylo by tedy velmi nespravedlivé a nesprávné, aby zaměstnanci, kteří zásadním způsobem ovlivnili průběh epidemie COVID-19, nedostali finanční ocenění za své mimořádné výkony, mimořádné nasazení a psychickou zátěž, tak jako jejich kolegové ze sociálních služeb a záchranek.

Premiér Andrej Babiš zdůraznil, že si práce zdravotníků a všech ostatních velmi váží a že požadavek na mimořádné ocenění práce formou mimořádných odměn je oprávněný.

Následovala rekapitulace současné situace a diskuze o výši odměn a formě jejich vyplacení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dostal za úkol připravit dotační titul pro zaměstnavatele a přes něj následně zaměstnanci mimořádné odměny obdrží. Dotační titul má ministerstvo zpracovat nejpozději do konce července. Vzhledem k tomu, že pro zdravotníky, kteří pracovali na COVID jednotkách jsou finance na jejich odměny vyčleněny v kompenzační vyhlášce, bude se dotační titul vztahovat na zdravotníky a další zaměstnance, kteří pracovali v nemocnicích v období epidemie COVID-19 a nejsou v kompenzační vyhlášce uvedeni.

Připomínáme, že zdravotníci z COVID jednotek mají obdržet až 40 000 Kč za měsíc, souhrnně maximálně 120 000 Kč.

Pro ostatní bylo dohodnuto následující:

Výše mimořádné odměny za období epidemie COVID-19 bude pro zdravotníka při plném pracovním úvazku až 30 000 Kč za měsíc, souhrnně za tři měsíce maximálně 90 000 Kč.

Výše mimořádné odměny za období epidemie COVID-19 bude pro nezdravotníka při plném pracovním úvazku až 10 000 za měsíc, souhrnně za tři měsíce maximálně 30 000 Kč.

Po upřesnění počtu zaměstnanců se ukázalo, že částka pro zdravotníky musí být snížena na 25 tisíc Kč za měsíc, tedy maximálně 75 tisíc Kč celkově.

Jsme moc rádi, že zaměstnanci, a to jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách, budou oceněni za mimořádnou práci v období epidemie COVID-19 a že premiér ocení mimořádné nasazení lidí v první linii.

Jsme si vědomi vaší obrovské podpory a pomoci při tomto zdlouhavém a velice tvrdém a náročném vyjednávání o mimořádných odměnách. Vaše e-maily, videa a telefonáty, které jste odborovému svazu poslali pro premiéra Babiše a v nichž jste ho informovali, jak to ve skutečnosti v praxi vypadá se slibovanými odměnami pro zaměstnance nemocnic, měly mimořádný význam a pomohly.

Kolegyně a kolegové, děkujeme vám všem za spolupráci a přejeme hezké letní dny.

Podobné články

Aktuality 2. 6. 2023 / 9:53

OS je pobouřený návrhem na snížení platů a zrušení valorizace plateb za státní pojištěnce

Odborový svaz je pobouřený návrhem na snížení platových tarifů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy o 5 % a návrhem, aby v roce 2024 nebyla valorizována platba zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:30

Sněm ČMKOS rozhodl o vzniku stávkových výborů

Protože vláda nereagovala na výzvy odborů k vedení řádného sociálního dialogu, rozhodl Sněm ČMKOS o tom, že stávková pohotovost ČMKOS přejde do dalšího stádia.

Aktuality 31. 5. 2023 / 10:16

ČMKOS vypracovala spravedlivější návrh úsporných opatření

ČMKOS posoudila vládní návrhy úsporných opatření, zdůraznila, že k prosperitě se nelze proškrtat, a předložila vlastní spravedlivější návrh úsporných opatření.

Načíst další
 
Napište nám