POVODNĚ – praktické rady, jak správně řešit nejčastější problémy. Nezapomeňte – pomoc ze Zajišťovacího fondu OS je tu pro vás!

V minulých dnech zasáhly podstatnou část České republiky ničivé povodně. Odborový svaz přináší odpovědi na nejčastější pracovněprávní otázky spojené s touto situací a věří, že svým členům, kteří byli povodněmi bohužel zasaženi také, alespoň trochu usnadní jejich nelehkou situaci.

Nemožnost dostat se do práce, řešení následků povodně

Nemohl/a jste se v souvislosti s povodněmi dostavit do zaměstnání pro dopravní omezení, z důvodu evakuace, poskytování pomoci atp.? Byl váš byt/dům zasažen a potřebujete volno na vyklizení následků povodně a obstarání záležitostí s tím spojených?

V první řadě bylo a je důležité kontaktovat zaměstnavatele (zpravidla přímého nadřízeného zaměstnance / personální oddělení) a:

– v případě události (překážky v práci), která vám brání dostavit se do zaměstnání, zaměstnavatele informovat ho o své nepřítomnosti, jejím důvodu a předpokládané době trvání.

– v případě potřeby volna v práci za účelem například vyklízení následků povodně se s ním domluvit na poskytnutí pracovního volna, případně čerpání dovolené.

Poznámka 1: I když Vám na základě právních předpisů nenáleží náhrada platu/mzdy (viz níže), nelze tak vyloučit, že zaměstnavatel v určitém rozsahu nepřítomnost v práci zaplatí, záleží na dohodě se zaměstnancem, případně s odborovou organizací, může tak být sjednáno i v kolektivní smlouvě nebo stanoveno vnitřním předpisem.

Poznámka 2: V závažně postižených oblastech s hromadnými následky povodně na majetky osob může odborová organizace požádat zaměstnavatele o vydání informace pro zaměstnance, jakým způsobem například mohou žádat o pracovní volno za účelem odklízení následků povodní.

Překážky v práci na straně zaměstnance

1) Zaměstnanec se v důsledku povodně nemohl dostavit do zaměstnání pro nepředvídatelné přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků a ani jiným přiměřeným způsobem.

– zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy/platu.

Poznámka: Pracovní volno s náhradou mzdy/platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, se poskytne zaměstnanci těžce zdravotně postiženému pro znemožnění cesty do zaměstnání z povětrnostních důvodů nehromadným dopravním prostředkem, který tento zaměstnanec používá.

Právní úprava: Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci (bod 3 a 4)

2) Zaměstnanec nemohl nastoupit do práce z důvodu, že poskytoval nutnou osobní pomoc při povodni – tj. z důvodu obecného zájmu (výkon občanské povinnosti):

– zaměstnavatel je povinen poskytnout pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu bez náhrady mzdy/platu, a to na základě potvrzení vydaného subjektem, který organizuje, popřípadě zajišťuje odvracení živelní pohromy a jejích následků. Hmotné zajištění zaměstnance může vyplývat z jiných právních předpisů.

Právní úprava: § 200, § 202 zákoníku práce

3) Zaměstnanec se v důsledku povodně objektivně nemůže dopravit do zaměstnání ani v dalších dnech (např. v důsledku evakuace):

– zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy/platu.

Právní úprava: § 199, § 206 zákoníku práce

4) Zaměstnanec odstraňuje v následujících dnech následky povodní

a) „soukromě“ – na svém majetku nebo zařizuje důležité osobní a majetkové záležitosti v souvislosti s povodní (například jednání s pojišťovnou, vyřízení nových dokladů):

– podle míry zasažení se může jednat o důležitou osobní překážku v práci, při níž zaměstnavatel může poskytnout pracovní volno bez náhrady mzdy/platu.

Poznámka: V tomto případě doporučujeme se se zaměstnavatelem na pracovním volnu předem dohodnout a vyhnout se tak možným problémům!

Právní úprava: § 199, § 206 zákoníku práce

b) „ve veřejném zájmu“ – na svém majetku, ale ve veřejném zájmu (například hrozí šíření nakažlivých chorob, zřícení stavby na veřejnou komunikaci apod.):

– jde o překážku v práci z důvodu obecného zájmu, při níž zaměstnanci přísluší pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu bez náhrady mzdy/platu.

Právní úprava: § 200, § 202 zákoníku práce

5) Zaměstnanec nemůže nastoupit do práce z důvodu nutné péče o dítě, protože je zavřená škola či školka, kterou navštěvuje jeho dítě:

– zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno bez náhrady mzdy/platu.

– pokud zaměstnanec pečuje o dítě mladší 10 let, jehož škola či dětské výchovné zařízení jsou uzavřeny, může požádat o ošetřovné (dávka z nemocenského pojištění). Dávku lze čerpat až 9 kalendářních dnů (rodiče samoživitelé až 16 dnů). Výše ošetřovného za kalendářní den činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Právní úprava: § 191 zákoníku práce, § 39 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

Překážky v práci na straně zaměstnavatele

1) Zaměstnanec je v důsledku povodní převeden na jinou práci, protože je to třeba ke zmírnění bezprostředních následků povodní:

– zaměstnanec může být v tomto případě převeden na jinou práci, a to i bez svého souhlasu.

– zaměstnanci v takovém případě náleží zásadně mzda/plat za vykonávanou práci. Pokud mu po převedení na jinou práci přísluší nižší mzda/plat, přísluší mu za dobu tohoto převedení doplatek do průměrného výdělku, kterého dosahoval před převedením.

Právní úprava: § 41 odst. 4 zákoníku práce, § 139 odst. 1 písm. c) zákoníku práce

2) Zaměstnavatel nepřiděluje zaměstnanci práci z důvodů následků povodně (např. vytopené prostory pracoviště) a nepřevedl zaměstnance na jinou práci.

– zaměstnanci za dobu, kdy práci pro překážky na straně zaměstnavatele nekoná, přísluší náhrada mzdy/platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku (např. kolektivní smlouva může obsahovat vyšší náhradu mzdy/platu).

Právní úprava: § 207 písm. b) zákoníku práce

3) Zaměstnavatel nepřiděluje zaměstnanci práci v důsledku nepředvídatelného výpadku dodávek elektrického proudu, plynu při povodni a nepřevedl zaměstnance na jinou práci:

– jedná se o tzv. prostoj, tj. přechodnou, určitým časovým úsekem omezenou a zásadně nepředvídatelnou překážku v práci.

– zaměstnanci za dobu, kdy práci pro prostoj na straně zaměstnavatele nekoná, přísluší náhrada mzdy/platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku (např. kolektivní smlouva může obsahovat vyšší náhradu mzdy/platu).

Právní úprava: § 207 písm. a) zákoníku práce

4) Zaměstnavatel nepřiděluje zaměstnanci práci z jiných než výše uvedených důvodů spočívajících na straně zaměstnavatele:

– jedná se o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele,

– zaměstnanci za dobu, kdy práci pro jinou překážku na straně zaměstnavatele nekoná, přísluší náhrada mzdy/platu ve výši 100 % průměrného výdělku.

Právní úprava: § 208 zákoníku práce

Sociální pomoc

Dávka mimořádné okamžité pomoci

V případě, že vás postihla povodeň, můžete požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci na příslušných pracovištích Úřadu práce ČR. Bližší informace o této dávce lze nalézt na internetových stránkách Úřadu práce ČR (https://www.uradprace.cz/web/cz/mimoradna-okamzita-pomoc-povodne) či lze kontaktovat Call centrum Úřadu práce ČR na bezplatné telefonní lince +420 800 77 99 00.

Zajišťovací fond OSZSP ČR

OSZSP ČR svým členům poskytuje ze Zajišťovacího fondu dar při živelní pohromě. Dar náleží členovi, kterému vznikla škoda na domě, bytu nebo jeho zařízení nad 50 000 Kč v důsledku živelní pohromy (povodeň, vichřice, oheň atd.) vzniklé bez zavinění poškozeného nebo jeho blízké osoby. Pro přiznání daru je nutné vyhlášení stavu nebezpečí v dané oblasti. Pokud jde o jinou situaci, je třeba požádat výkonnou radu OS o udělení výjimky.

Dar se poskytne ve výši 10 % ze vzniklé škody, nejvýše však 20 000 Kč. Žádost o dar při živelní pohromě se podává na předepsaném formuláři. Žádost může být podána nejpozději do tří měsíců ode dne vydání tohoto potvrzení pojišťovny. Bližší informace lze nalézt na našich internetových stránkách (https://www.zdravotnickeodbory.cz/pro-cleny-a-odborove-organizace-formulare/zajistovaci-fond/) či se lze obrátit na Blanku Kučírkovou, e-mail: kucirkova.blanka@cmkos.cz, která Zajišťovací fond obhospodařuje.

Pokud budete potřebovat pomoc, máte k dispozici naše regionální manažery, inspektory BOZP, právníky, pojišťovnu D.A.S. i vedení odborového svazu.

Mgr. et Ing. Štěpánka DESORTOVÁ, právnička OS

JUDr. Zuzana DUFALOVÁ, advokátka

Podobné články

Aktuality 3. 10. 2024 / 21:54

Zvýšení tarifů o 1400 Kč schváleno, plnění dohody dál řešíme

Ve čtvrtek 3. října se k jednání o navýšení platových tarifů sešli zástupci vlády, zástupci odborových svazů veřejných služeb a státní správy, předseda ČMKOS Josef Středula a místopředseda ČMKOS Jiří Vaňásek.

Aktuality 3. 10. 2024 / 18:16

Ústecká krajská konference – 3. 10. 2024

Delegáti z odborových organizací z Ústeckého kraje se na krajské konferenci sešli ve čtvrtek 26. září v ústecké Masarykově nemocnici.

Aktuality 3. 10. 2024 / 7:00

Jihomoravská krajská konference – 1. 10. 2024

Delegáti z odborových organizací Jihomoravského kraje se na krajské konferenci sešli v úterý 1. října v Brně.

Načíst další
 
Napište nám