Přeřazování všeobecných sester do pozic zdravotnických asistentů je protiprávní!

Poslední dobou se stále více množí případy protiprávního přeřazování všeobecných sester do pozic zdravotnických asistentů.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR se touto problematikou opakovaně zabýval a informoval své organizace o tom, že zařazování všeobecné sestry do pozice zdravotnického asistenta je v rozporu se zákonem č. 96/2004 Sb. a jedná se o protiprávní krok. Podle § 29 zákona nelze všeobecnou sestru zaměstnat jako zdravotnického asistenta, všeobecná sestra nemá odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického asistenta.

Odborový svaz již dvakrát požádal o stanovisko k přeřazování Ministerstvo zdravotnictví. V dopise, který byl rozeslán odborovým organizacím, uvádíme citace z jeho vyjádření – viz níže jako soubor ke stažení.

Dalším závažným problémem, se kterým se poslední dobou odborový svaz setkává, je, že někteří zaměstnavatelé přestali vyplácet všeobecným sestrám a porodním asistentkám tzv. stabilizační příplatek. Zaměstnavatelé argumentují tím, že zdravotní pojišťovny přestaly nemocnicím poskytovat na vyplácení stabilizačního příspěvku finance. Ani tato tvrzení nejsou relevantní. Níže jako soubor ke stažení najdete vyjádření ředitele největší zdravotní pojišťovny – Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR MUDr. Pavla Horáka. Stejným způsobem jako VZP postupují i další zdravotní pojišťovny.

V případě, že zaměstnavatel přeřazuje všeobecné sestry, nebo jim odebral stabilizační příplatky, je odborový svaz připraven to řešit. Odborové organizace a jejich členové se mohou obrátit na svazové právníky, kteří s nimi dohodnou další postup.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 27. 11. 2023 / 13:57

Pondělí 27. listopadu: Den protestů ČMKOS

V pondělí 27. listopadu se členové Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR v maximální možné míře zapojili do Dne protestů.

Aktuality 24. 11. 2023 / 22:11

Společně jsme silnější. I při protestu. Děkujeme za podporu!

Děkujeme za vaši podporu při jednáních i při protestu 27. listopadu, za zaslané informace, fotografie i videa. Některá z nich najdete i zde na webu pod ikonkou nahoře na této straně.

Aktuality 19. 11. 2023 / 19:09

Absurdní tři hodiny: MZ všem tarify nezvýší, tarify nezvýší…

Další jednání k odměňování ve zdravotnictví se konalo v pondělí 13. listopadu.

Načíst další
 
Napište nám