Naše ZO v prosinci měla volby a do sedmičlenného výboru byli zvoleni i tři mladí odboráři, což jsme přivítali a ocenili.

Na první schůzi jsme hned začali projednávat, jak získat více mladých do našich odborů. Každá sestřička nebo ošetřovatelka se ptá, co z toho budu mít? Proč bych byla odborově organizována, když všechno vyjednáte? Co mi dáte za ztracený čas, který bych mohla věnovat svému příteli nebo rodině?

Samozřejmě otázek bylo daleko víc, ale začali jsme kolektivním jednáním a uzavřenou kolektivní smlouvou. Divili se, co to je stráveného času nad přípravou a vlastním vyjednáváním. Ukázali jsme naše vyjednávací body, kde dominovala snaha přidat do základního platu 10 %, potom přesvědčování vedení a znění úhradové vyhlášky. Nakonec se sociální partneři domluvili na 7 %, což bylo maximum, co se dalo dojednat.

Druhým bodem byly benefity, jako je životní pojištění a penzijní připojištění, příplatek na cestovné pro dojíždějící z větší vzdálenosti (20 km), nasmlouvané tři dny navíc sick days, příplatek na stravu a podobně. Mladí zaměstnanci byli udiveni, co všechno se projednává a čeho se docílí.

K tomu jsem přidal výhody Zajišťovacího fondu, pojištění D.A.S., výhody T-Mobile, pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli, odpočet odborových příspěvků z daní.

Mimo toho ještě odbory pořádají Dětský den na atraktivním místě se sladkostmi, mikulášskou nadílku a přispívají rodičům na dětský tábor, školu v přírodě anebo plavecký výcvik. Vše děláme ve prospěch rodičů a mladých rodin, čímž jsou trochu diskriminováni starší členové.

Jednáme ale i za odboráře, kteří se na nás obrátí a prosí o pomoc, prostě dost výhod.

Po vysvětlení všech bodů jsme přesvědčili pět nových zaměstnanců, další se rozmýšlejí. Při těch jednáních vzpomínám na Jarušku z Kroměřížské nemocnice, která mi vždycky kladla na srdce – osobní přístup dělá nejvíc.

Věřím, že přivítáme více mladých mezi námi, musíme si vychovat své nástupce.

Podobné články

Aktuality 13. 11. 2023 / 11:13

Kolektivní vyjednávání v Krajské zdravotní začalo 30. října

V Krajské zdravotní, a. s., začalo 30. října kolektivní vyjednání. Zúčastnili se zástupci všech odborových organizací OSZSP ČR nemocnic Krajské zdravotní.

Aktuality 19. 10. 2023 / 14:23

Odboráři z FN Plzeň společně vyrazili do Safari Parku

Rok se s rokem sešel a naše odborová organizace opět uspořádala akci pro své členy a jejich ratolesti. Tentokráte do Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem.

Aktuality 15. 9. 2023 / 9:27

V Krajské zdravotní o opatřeních týkajících se více zaměstnanců

Ve všech kolektivních smlouvách mají odbory a zaměstnavatelé sjednán postup pro případ opatření zaměstnavatele, která se týkají většího počtu zaměstnanců.

Načíst další
 
Napište nám