Ve dnech 22. – 28. srpna 2011 se zúčastnilo pět zástupců Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR na pozvání německé odborové centrály ver.di letní odborářské školy v Saalfeldu. Na semináři se setkali zaměstnanci a odboráři z Rakouska, Německa a České republiky. Program byl nabitý. Začínalo se v půl deváté a končilo v šest večer. Jak pro lektory, tak pro účastníky bylo náročné soustředit se na probíraná témata v tropických vedrech, která panovala. Přesto se diskuse protáhla i po večeři do volného času.
Za možnost komunikace se zahraničními účastníky patří dík nás všech tlumočnici PhDr. Jitce Kňourkové, která neúnavně překládala oběma stranám.
Tématem letošní školy bylo: Hlavní věc zdraví!? – Být nemocen a uzdravit se v Evropě. Jedním z důvodů pro toto téma bylo, že debaty o Evropské unii se soustřeďují na „Záchranu eura“, neboť centrem EU je hospodářská a měnová unie. K tomu bylo zaměřeno téma Vliv EU a vnitřního trhu na sociální systémy (pojištění) a zvláště na zdravotnictví, které obsahovalo body jako přeshraniční zdravotní péče, řídící kompetence členských států a EU a sociální služby v obecném zájmu, které řídila Dr. Margret Steffen.
Sociální politika se uskutečňuje nadále v národním rámci. V současné době jsou sociální systémy států EU vystaveny obrovskému tlaku. Tuto problematiku si měli účastníci objasnit a diskutovat na příkladu vývoje zdravotnictví, které se prakticky ve všech státech EU stále více rozvíjí jako odvětví zdravotního hospodářství. Na konkrétním příkladu zdravotnictví také diskutovali o užší přeshraniční spolupráci odborů v rámci bloku Výzvy a perspektivy evropské a mezinárodní odborové spolupráce.
Zdravotnictví jako tržní prostředí pro zaměstnance často znamená zhoršování mezd a pracovních podmínek, a to ve všech zemích EU. Existují však také podstatné rozdíly, které jsou důvodem pro migraci pracovníků. Aktuální debaty v EU týkající se „funkcí veřejné správy“, „služeb obecného zájmu“ ukazují, že Evropská komise usiluje o vnitřní trh, který by zahrnoval také zdravotní a sociální služby.
Semináře byly výborně připraveny. Podílely se na nich stálice letní školy Jürgen Behre s tématem Hospodářství EU: pomalé vyrovnávání nebo sílící konkurence? a Harald Kralik. Velice zajímavá byla i část, kterou vedla lektorka Dr. Nadja Rakowitz, která společně s účastníky porovnala systémy zdravotnictví všech tří zemí, jako členů EU.
Středeční odpoledne bylo věnováno návštěvě Durynské kliniky v Saalfeldu. Tam se nám věnoval člen managementu určený pro styk s veřejností, který nás informoval o chodu nemocnice, a zároveň také tři členové podnikové rady, se kterými jsme diskutovali o pracovních podmínkách zaměstnanců, o zaměstnávání cizinců, jednáních o mzdě, vzdělávání a o kolektivní smlouvě.
Na závěr letní školy jsme poděkovali zástupcům ver.di za pozvání a možnost zúčastnit se letní školy a vyjádřili jsme přání setkávat se i nadále, třeba v rámci projektů příhraniční spolupráce, do kterých je OSZSP ČR zapojen.