Asociace českých a moravských nemocnic, Charita Česká republika, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Gratia futurum 913, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, Česká lékařská komora, Svaz pacientů ČR, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a Rada seniorů ČR uspořádaly v pondělí 12. srpna v budově Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR společnou tiskovou konferenci na téma Chceme zastavit krizi ve zdravotnictví a dosáhnout nápravy již existujících problémů. Tiskové konference se zúčastnili také zástupci Asociace domácí péče ČR a sekce domácí péče České asociace sester, kteří se k požadavku na 9 % HDP do zdravotnictví připojili.
Záznam celé tiskové konference lze vidět na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/chceme-zastavit-krizi-zastupci-zdravotnickych-subjektu-predstavuji-svoje-plany-77153?seq-no=7&dop-ab-variant=&source=clanky-home
Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala uvedl, že dnes nastává druhá etapa pokusu o rušení nemocnic, tentokrát ne administrativní cestou, ale ekonomickou. Mediálně známé problémy nemocnic Frýdlant, Sušice, Rumburk jsou jenom špičkou ledovce. V každém kraji najdete několik nemocnic, které jsou v podobné situaci a mohl by je čekat i podobný osud.
Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková připomněla, že v předcházejícím období odbory po tvrdých vyjednáváních opakovaně prosadily zvýšení platů a mezd, což pomohlo zastavit odchod některých zaměstnanců z nemocnic. Ve zvyšování platů a mezd je třeba pokračovat, aby se vrátili i ti, kteří už odešli. Odborový svaz zároveň po celou dobu zdůrazňuje, že je třeba zlepšit v nemocnicích pracovní podmínky, především zajistit dostatečný počet personálu, protože zaměstnanci často odcházejí kvůli dlouhodobě nesnesitelnému přetěžování. Ale i na zvýšení počtu zaměstnanců potřebují mít nemocnice k dispozici dost peněz. Zdůraznila, že v nemocnicích stále chybí asi 5500 sester a dalšího personálu, aby mohl být naplňován zákoník práce a další předpisy.
Na sdělení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že zaměstnanci státních nemocnic dostanou příští rok přidáno nejvýše dvě či tři procenta, reagoval předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel, který kritizoval, že zatímco na tripartitě vůbec nebylo rozhodnuto, o kolik se budou zvyšovat platy zaměstnancům ostatních sektorů, ministr Vojtěch avizuje už dopředu ve zdravotnictví nízké přidání, sotva pokrývající inflaci. To je skandální. Přitom kvůli nedostatku zaměstnanců se v nemocnicích stále masivně porušuje zákon, falšují se výkazy práce a páchají se další podvody. A upozornil, že to, že systém zdravotnictví u nás funguje alespoň tak, jak funguje, rozhodně není zásluha pana ministra, ale obětavosti zdravotníků.
Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása připomněl, že Rakousko má nižší počet obyvatel než Česká republika (8,7 milionu), přesto má o 80 nemocnic více nežli Česká republika. Proto rozhodně nelze souhlasit s tvrzením, že u nás je hodně nemocnic.
Zástupci domácí péče zdůraznili, že nedostávají zaplacenou veškerou odvedenou práci, proto mnoho středisek domácí péče krachuje. Už od loňského roku jsou proto zaměstnanci Charity ve stávkové pohotovosti, ale nedošlo k žádnému řešení problému.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek sdělil, že ekonomika v České republice roste, ale zdravotnictví je v krizi, což je zdánlivý paradox, ovšem ministr Vojtěch to dokázal. Řekl, že zažil mnoho ministrů, kteří se potýkali s nejrůznějšími problémy, ale máme prvního ministra, který je schopen poslat zdravotnictví do kolen v čase ekonomické prosperity.
Foto Jana Hnyková
Společné prohlášení, tiskovou zprávu a dopis premiérovi viz níže jako soubor ke stažení.