Tak nám ten nový rok pěkně začal

Tak nám ten nový rok pěkně začal. S nově nastupující vládou přicházejí první změny, které se dotýkají zaměstnanců ve veřejné sféře a státní službě. Nová vláda se ještě neohřála na svých místech a už ruší dohody, zmrazuje platy a nepřidá části zaměstnanců ve veřejné správě a státní službě ani korunu. Týká se to také mnoha našich členů nezdravotníků pracujících ve zdravotnictví, zaměstnanců v sociálních službách, ale také na krajských hygienických stanicích.

Můžeme se ptát, proč zrovna oni. Nepatří mezi nejlépe odměňované skupiny našich členů, ale byli potřební a nenahraditelní, když koronavirová krize vrcholila, ale i padala a znovu se zvedala. Byli součástí pracovních týmů ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Stravovací provozy a jejich zaměstnanci musí nastoupit každé ráno, připravit snídani, udělat oběd a pokračují přípravou večeře. Jíst se musí. Obzvláště nemocní i starší klienti. Je to důležité pro jejich rekonvalescenci. Jídlo mnohdy bývá pro naše seniory v pobytových zařízeních jedním z mála pozitiv, které je potěší.

A co zaměstnanci v prádelenských provozech, kteří se denně setkávají se znečištěným prádlem, od rána a mnohdy i do večera perou, mandlují a žehlí a každý den pořád dokola a znova a znova. Zajímá někoho, s čím se vším se setkávají v dnešní době a jak jsou vystaveni nebezpečí nákazy?

Bez našich uklízeček nemůžeme poskytovat nadstandardní péči, pokud nebudeme mít na odděleních, v nemocnicích a v zařízeních sociální péče pořádek a řádně uklizeno, půjde vše ,,do háje“. Dojde-li k poruše, voláme údržbáře, přijdou a kolikrát opraví nemožné. Víme, že je máme v zádech, že tu jsou a můžeme se na ně spolehnout. Nemluvím o dalších zaměstnancích, co zajišťují administrativu, platí faktury, připravují výplaty nebo vyplňují mnohdy nesmyslná hlášení. Tito zaměstnanci nedostali přidáno už druhý rok.

Co bylo v loňském roce platné, že byl podepsán dopis ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, prezidentem Asociace poskytovatelů sociální péče ČR Jiřím Horeckým a naší předsedkyní Dagmar Žitníkovou, který se zastával zaměstnanců sociálních služeb, aby byla alespoň navýšena nenároková složka platu zaměstnancům v příloze č. 1 nařízení vlády. V kolika zařízeních bylo navýšení provedeno? Možná by bylo snazší hledat špendlíky v kupce sena.

Určitě bych nechtěla na nikoho zapomenout, ale co mě opravdu nadzvedlo ze židle, byli zaměstnanci státní služby, naši hygienici. Kdo z vlády našel tu drzost, že jim za jejich práci nepřidal ani korunu. Umí si členové vlády představit, že v době pandemie COVID-19 tito zaměstnanci dělají od rána do večera, soboty, neděle, svátky a valí se na ně čím dál víc práce? A tohle je ocenění za jejich obětavou, náročnou a vyčerpávající práci? Nezlobte se, ale tohle je pohrdání lidmi, kteří jsou oporou tohoto státu.

Vláda argumentuje, že se přidalo lidem v první linii. Ano, ale 700 Kč! To nestačí ani na nákup na víkend. A když už se mělo přidat, tak všem přiměřenou částku a nedělat rozdíly. Každá práce je důležitá v této zemi a nevím, zda je motivující pro sanitáře, ošetřovatelky či zaměstnance v sociálních službách právě tako částka. Co všichni udělali, za co pykají? Vždyť oni nerozhodovali o zásadních finančních částkách v našem státním rozpočtu, oni rozhodují pouze o svých penězích ve svých peněženkách. Co si mohou dovolit koupit svým dětem, jestli zvyšující se ceny energií, potravin a služeb vůbec zvládnou. Proč je stát trestá za něco, za co nenesou vůbec žádnou odpovědnost.

Kde se naplňuje část koaliční smlouvy a programové prohlášení vlády pro zaměstnance v sociálních službách: „Zajistíme spravedlivé odměňování pracovníků v sociálních službách a v sociální oblasti“? Ptám se, kde je spravedlnost pro tyto zaměstnance, kteří jsou zařazeni v příloze č. 1 nařízení vlády č. 341/2017?

Co je pro mě ještě více varující, že se zde něco v minulosti dohodlo se sociálními partnery, vyšlo ve Sbírce zákonů a pak přijde nová vláda, která tvrdí, že bude vše dělat jinak, spravedlivěji a transparentněji, a začne tím, že přijaté dohody a plnění smete pod stůl, bez toho, že by se její zástupci se sociálními partnery sešli. Co to má znamenat? Budou tady diktátorsky rozhodovat i v budoucnu o našich životech, výši platů, či jak máme žít. Co očekávají od zaměstnanců ve veřejné a státní sféře? Že budou nadšeni a spokojeni? Jsou jen naštvaní a zklamaní.

Vláda to je opravdu snaživá, to se jí musí nechat, sotva nastoupila, hned rozhodla 28. prosince o zmrazení platů a 31. prosince to vychází ve Sbírce zákonů. Bez sebemenší snahy o vedení sociálního dialogu.

To nevím, pane premiére, kam se chcete řadit v budoucnu, když tvrdíte, že mezi vyspělé země. Sotva nastoupíte, vezmete lidem finance, na které mají nárok, a druhý rok již čekají, že jejich práci ocení vláda této země. To se možná dostaneme k vyspělým totalitním zemím, kde vláda rozhodne a vy tam dole buďte zticha. Tak takhle to nepůjde, pane premiére.

Vedení odborového svazu spolu s LOK-SČL vás před rozhodnutím o zmrazení platů oslovilo a požádalo o ponechání navýšení pro všechny zaměstnance ve veřejné a státní sféře.

30. prosince jsme vydali tiskovou zprávu, kde jsme vyjádřili nespokojenost s rozhodnutím vlády o zrušení navýšení platu zaměstnanců, o kterých jsem psala v úvodu.

V pátek 7. ledna 2022 zástupci odborových svazů sdružujících zaměstnance ve veřejných službách a veřejné správě na svém jednání přijali společné prohlášení a vyzvali vládu k přehodnocení jejího rozhodnutí a k úpravě státního rozpočtu tak, aby došlo k navýšení platů ve veřejných službách a veřejné správě od 1. dubna 2022 na dříve stanovené částky dohodnuté s předešlou vládou.

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám