Tripartita jednala také o situaci v lázeňství

116. jednání pléna Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity) mělo v pondělí 16. března, jako obvykle, velmi nabitý program. Vládní strana, zaměstnavatelé a odbory projednali problematiku insolvenčních řízení, situací v lázeňství a cestovním ruchu, stav čerpání finančních prostředků z evropských strukturálních fondů, přípravu na zavedení elektronické evidence tržeb, podporu malých a středních podniků a problematiku zneužívání zaměstnanců přes některé personální agentury. V rámci informací sociální partneři vyslechli informace o přípravě Strategie „Digitální Česko“, informace k financování vysokého technického učení, informace o využití finančních prostředků na rozvoj sociálního dialogu a také byli seznámeni se základními tendencemi příjmové a výdajové situace domácností v ČR za 1. až 3. čtvrtletí 2014.

Z našich témat nás nejvíce zajímala situace v lázeňství, i když také všechna ostatní témata se našich resortů dotýkají. Bod situaci v lázeňství a cestovním ruchu uvedla ministryně pro místní rozvoj Ing. Karla Šlechtová. V úvodu představila možnosti financování cestovního ruchu v rámci programového období 2014 – 2020 s tím, že cestovní ruch, který je dle stanoviska Evropské komise tzv. negativní prioritou, nebude v rámci programového období podporován z fondů EU, nicméně vybrané dílčí aktivity bude možno financovat z Integrovaného regionálního operačního programu i z dalších programů.

Ministryně dále uvedla, že v oblasti cestovního ruchu se velmi pozitivně projevuje nárůst počtu turistů z Číny a Jižní Korey, kteří vykrývají úbytek návštěvníků například z Ruska. Dále uvedla, že významnou část cestovního ruchu tvoří lázeňství a v této oblasti předala slovo ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi.

Ministr připomněl devastaci lázeňství za vlády premiéra Nečase a jeho postupnou stabilizaci za uplynulé dva roky.

Na vystoupení ministra zdravotnictví za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR reagovala předsedkyně Dagmar Žitníková. Situace v lázeňství se jednoznačně se změnou Indikačního seznamu a zrušením poplatků zlepšila, přesto zaměstnanci v lázních tyto změny zatím moc nepocítili. Lázně jsou významní zaměstnavatelé v mnoha regionech, ale mzdy zaměstnanců jsou velmi nízké a jejich pracovní podmínky jsou v mnoha případech tristní.

Předsedkyně Žitníková vyzvala zaměstnavatele (jako host za vládní stranu se jednání účastnil MUDr. Eduard Bláha prezident Svazu léčebných lázní ČR), aby se jejich organizace transformovala z občanského sdružení na zaměstnavatelskou organizaci a společně s odboráři hledali další možnosti zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců v lázeňství.

Předsedkyně Žitníková dále navrhla sociálním partnerům, aby podpořili vyjmutí státních léčebných lázní Horské lázně Karlova Studánka a Janské Lázně z privatizačního projektu, který před mnoha lety zpracovalo Ministerstvo zdravotnictví a který brzdí další rozhodování o koncepci těchto státních podniků.

Tripartita k problematice lázní a cestovního ruchu přijala následující usnesení:

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR

● bere na vědomí předložený materiál;

● podporuje vyjmutí státních léčebných lázní Janské Lázně a Karlova Studánka z privatizačního projektu a žádá Ministerstvo zdravotnictví o zpracování koncepce dalšího rozvoje těchto lázní;

● požaduje předložení Akčního plánu rozvoje cestovního ruchu v ČR spolu s koncepcí činnosti agentury CzechTourism na Plenární schůzi RHSD ČR, která se uskuteční v květnu 2015.

Podobné články

Aktuality 18. 3. 2025 / 6:52

Naše cesta je přirozená pro většinu a klasická pro pohádky

Lidská historie je dlouhá a člověk, který sám sebe označuje za toho, kdo stojí na jejím vrcholu, je zřejmě nepoučitelný. Kdyby člověk poučitelný byl, tak tu máme ráj na zemi. Realita je však jiná.

Aktuality 18. 3. 2025 / 6:43

Porada zástupců odborových organizací s vedením OS – Praha

Více než sto předsedů a dalších zástupců odborových organizací se s pondělí 17. března v pražském Hotelu Olšanka sešlo na poradě s vedením odborového svazu.

Aktuality 16. 3. 2025 / 21:13

Hrozí opět akciovky z jihomoravských nemocnic?

V Jihomoravském kraji začal být opět aktuální záměr vedení kraje o převedení sedmi nemocnic do akciové společnosti.

Načíst další
 
Napište nám