Ve zdravotnictví a sociálních službách celoroční apríl? Tady už končí legrace

Lidová moudrost radí: březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem, ovšem to platilo v době, kdy apríl byl jen v dubnu. Jak jinak si vysvětlit současnou situaci v sociálních službách i zdravotnictví? To přece musí být apríl! Jestliže není, nemůžeme zůstat za pecí. I to jeden z důvodů, proč se v Kolíně sešly krajské rady, výkonná rada i dozorčí rada společně s vedením OS a regionálními manažery. 

Zdá se však, že apríl letos začal poměrně brzy, třeba tvrzením jednoho ředitele o rohlíku jako benefitu pro sestry u lůžka. Taková nehoráznost nám nedovolí zůstat za pecí a musíme jednat.

Odborový svaz je členem pracovní skupiny pro stabilizaci personálu ve zdravotnictví a aktivně svými návrhy podněcuje diskuzi k tomuto tématu. Zatím se zdá, že ne všichni účastnici této platformy pochopili, že není čas na legrácky. Ministerstvo zdravotnictví předložilo návrhy podobné rohlíku pana ředitele, ale podstatu problému nikdo nechce slyšet. Bez peněz do hospody nelez – praví další lidová moudrost, ovšem zdá se, že aplikaci ve zdravotnictví ministerstvo financí vzalo jako apríl…. Tedy zaplaťte to vše vy, zaměstnanci, my jako stát budeme státotvorní a budeme vám fandit. To je přece apríl!

Bohužel, tady končí legrace a je nutno opakovat, že všechny proklamace o neefektivitě zdravotnictví, o ekonomické černé díře, narážejí na tvrdý fakt, že zde máme slušnou zdravotní péči za méně než 7 % HDP!

Proč ještě funguje? No proto, že jako zaměstnanci máme nízké mzdy a neodešli jsme úplně všichni, což se může velmi rychle stát. Stačí si dál dělat legraci ze zaměstnanců, neřešit podstatu problému, tedy podfinancování zdravotnictví, což potvrdila i zpráva OECD.

Stejná situace je i v sociálních službách, kde „najednou“ zaměstnavatelé zjistili, že dvě miliardy korun na provoz opravdu chybí. Byl to náš odborový svaz, kdo loni vytrvale upozorňoval na tuto skutečnost. Tehdy zaměstnavatelé nepochopitelně souhlasili s nižším vládním návrhem. Možná to byl žert, ovšem teď už všichni víme, že dost nejapný! Opět na něj doplácejí zaměstnanci, opět panuje nejistota o udržitelnosti služby, opět nastane tlak na zaměstnance a jejich sociální cítění s potřebnými.

Chtělo by se věřit i jiným (ne)povedeným žertům, třeba na krajské úrovni.

Všichni sledujeme urputnost hejtmana Zlínského kraje, pana senátora Čunka, při prosazování nové nemocnice. Každá matka samoživitelka si dokáže spočítat, že může utratit jen tolik, kolik prostředků má opravdu k dispozici a nemůže se spoléhat na přání a představy. Zdá se, že pan hejtman se nikdy do situace odpovědné matky samoživitelky nedostal. Nová nemocnice je určitě krásná idea, ale ve chvíli, kdy není schopen krajský rozpočet zajistit důstojné odměňování personálu v nemocnicích (kraj je vlastníkem těchto nemocnic), je to přístup velmi neodpovědný jak vůči zdravotnickému personálu (který takto vlastně dotuje investiční záměr), tak i občanům kraje, neboť v budoucnu může nastat situace, že zdravotní služby budou omezeny, protože není lidí ani peněz! Toto už není apríl, toto je realita.

Není však vše jen chmurné, potkávají nás i veselé události. Třeba Bludný balvan, cena Českého klubu skeptiků Sisyfos, pro premiéra Babiše. Výrok pana premiéra „Víte o tom, že existuje homeopatikum na křivdu“ si ocenění získal po právu. Teď nám zbývá ještě vystavit účet za „vedení státu jako firmy“, protože v sociálních službách i zdravotnictví zažíváme výsledky tohoto snažení hmatatelně každý den.

Přeji vám všem krásné jaro, radostné žití a dobrá rozhodnutí, neb život je příliš krátký na to, abychom ho prožili bez úsměvu J.

Vít Přibylík vizitka

Zaměstnán jsem moravskoslezskou záchrannou službou ve funkci staničního řidiče, výjezdové stanoviště Kopřivnice. Současnému zaměstnání předcházelo deset let hasiče a šest let autoelektrikáře v Tatře Kopřivnice. Členem odborů jsem od roku 1986, nejdříve ROH, později KOVO, dnes OSZSP ČR. V současné době jsem předsedou ZO, která má 149 členů po celém Moravskoslezském kraji a neustále se rozrůstá. Dále pracuji v sekci ZZS jako člen výboru, jsem člen výkonné rady a garant sekce pro práci s členskou základnou, člen krajské rady Moravskoslezského kraje a předseda ekonomické komise. Největší zálibou jsou ODBORY a, je-li čas, tak výroba a degustace ušlechtilých nápojů (zejména vína), plavání a cyklistika, modelaření, letectví.

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám