Aktuální situace v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji

Za poslední cca měsíc se koloběh světa podstatně změnil. Vše v důsledku šíření nákazy nového koronaviru. Rád bych své poznatky z této doby v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji shrnul do asi třech oblastí, tedy nemocnice, domovy důchodců a lázně.

Nemocnice byly zasaženy jako první. Na ně a jejich zaměstnance se soustředil prvotní zájem společnosti, zda vše zvládnou, zda bude dostatek lůžek pro pacienty. Dotazy našich členů směřovaly především na poskytování osobních ochranných pomůcek pro zaměstnance, v některých případech na nařízené karantény zaměstnanců a související pracovněprávní důsledky. Logickým rozhodnutím vládních představitelů byla omezena péče o neakutní pacienty, čímž ovšem přišly nemocnice o část svých příjmů. Tento stav by měly ovšem zdravotní pojišťovny do budoucna zohlednit. Zdravotní pojišťovny ovšem již nyní počítají s výpadkem příjmů v řádech desítek miliard korun v důsledku snížení příjmů do zdravotního pojištění.

V domovech důchodců se nachází nyní nejohroženější část naší populace, tedy staří lidé. Všichni víme, jaké důsledky má rozšíření koronaviru v těchto zařízeních. Velký dík patří zaměstnancům těchto zařízení za jejich obětavou péči.

Bohužel velice těžká je nyní situace v lázeňství. Z ekonomického hlediska byly lázně zasaženy zákazem cestování cizinců do ČR, dále zákazem provozování wellness služeb a restaurací, čímž nastal také odliv české klientely. Zahraniční turisté, kteří často v některých lázních tvořili až 60 % klientů, nyní pro lázně neexistují. Například v Léčebných lázních Jáchymov zaměstnavatel přistoupil k velice tvrdým opatřením. Z 590 zaměstnanců byl s 80 zaměstnanci ukončen pracovní poměr již v březnu, v dubnu obdržela odborová organizace informaci o další vlně propouštění v rozsahu 150-170 osob. Zaměstnavatel v tomto zařízení začíná mluvit o plošném snižování mezd.

Razantní propouštění zaměstnanců učinila i část lázeňských domů v Karlových Varech. Je zajímavé, že některé lázně k propouštění zatím vůbec nepřistoupily a vyplácejí zaměstnancům náhradu mzdy ve výši 100 % z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele. Tak se zachovaly například Slatinné lázně Třeboň, Konstantinovy Lázně, Hotel Thermal v Karlových Varech.

Situaci lze shrnout zhruba tak, že polovina lázní přistoupila k tvrdým úsporným opatřením a druhá se chová vůči zaměstnancům ve stávající situaci velice příznivě (nepropouští, stále stejná výše mzdy atd.). Vše je ovšem otázkou budoucího ekonomického vývoje. Významnou pomocí pro lázně byl program Ministerstva práce a sociálních věcí Antivirus na podporu zaměstnanců (tzv. kurzarbeit), čili dotace na zaměstnance pro zaměstnavatele při splnění určitých podmínek.

Z preventivního hlediska bylo do odvolání zastaveno i osobní setkání členů krajských rad, jelikož se schůzek účastnil větší počet osob. Což ovšem neznamená, že by členové krajských rad spolu nekomunikovali elektronickou formou a neřešili aktuální problémy.

Velké poděkování si zaslouží všichni zaměstnanci nemocnic, domovů důchodců, lázní a zdravotnické záchranné služby za jejich obětavou činnost ve prospěch společnosti. Abych nekončil tento článek příliš negativně, tak pevně věřím, že se za několik měsíců vrátí běžný koloběh světa z velké části do běžných kolejí. Dovolenou pravděpodobně strávíme všichni v ČR a třeba svým pobytem pomůžeme právě českým lázním.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:15

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 17. 2. 2023 / 20:39

Odboráři sokolovské nemocnice se sešli na konferenci

Ve čtvrtek 2. února se odboráři z Nemocnice Sokolov sešli na odborové konferenci.

Aktuality 16. 2. 2023 / 21:50

Českobudějovický pohodový konec roku: IKEA, muzikál a kapři

Nápad na závěrečnou akci roku 2022 vznikl tradičně tam, kde vzniká spoustu dobrých nápadů, akorát si je občas nepamatujeme :-)

Načíst další
 
Napište nám