ČMKOS: Pět vážných malérů, které rozkládají ČR

Pět vážných malérů, které podle Českomoravské konfederace odborových svazů rozkládají ČR – tak znělo téma tiskové konference, která se konala v pátek 10. února 2012 v Domě odborových svazů. Dalšími tématy byla situace na úřadech práce, krize v kolektivním vyjednávání v OS KOVO a také situace ve zdravotnictví. O aktuální situaci ve zdravotnictví a o tom, co se připravuje, informovala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil jako pět vážných malérů vyjmenoval tyto:

1. Důchodová reforma – Důchodová reforma bude vykoupena dalším zdražováním. Nyní je nejdůležitější zastavit zavedení soukromého důchodového spoření, tzv. II. pilíře, které by zvýšilo dluh státního rozpočtu o 30 až 50 miliard korun po dlouhou dobu, což by se řešilo dalším zvyšováním daně z přidané hodnoty, tedy masivním zdražováním.

2. Korupce – Korupce prorůstá celou společností, zdá se, že je nezbytnou součástí života. Kdo nekorumpuje, nic nedosáhne, korupce vážně narušuje rovné podnikatelské prostředí, slušný podnikatel nemá takřka šanci v ČR prorazit.

3. Lichva, exekuce – Česká republika se stala rájem lichvářů a exekutorů a politici se záměrně vyhýbají řešení tohoto problému.

4. Právní stát naruby – Občan nenachází pomoc a dovolání, a to dokonce ani u soudů, kde korupce a ovlivňování dosahují alarmujícího stavu. Člověka, který upozorní na korupci v řádu stovek milionů korun, označí prezident za lumpa a darebáka, z občana se kvůli malému dluhu může stát psanec.

5. Rozvrácené veřejné finance – ČMKOS léta poukazuje na to, že problém veřejných financí a zadlužování státu, leží hlavně na příjmové straně rozpočtu vinou daňové politiky minulé a současné vlády. K nápravě je nutné změnit strukturu v daňovém systému, posílit přímé daně a daně majetkové, zavést daňovou progresi a vypracovat komplexní program boje proti šedé ekonomice a praní špinavých peněz.

Dagmar Žitníková podrobně popsala, že ministr Heger nesplnil nic z toho, co slíbil, a to jak zaměstnancům, tak občanům. Zaměstnanci v drtivé většině nemocnic zvýšené platy nedostali, pro občany ministerstvo navrhuje, že některé typy lůžkové péče budou moci být do čtyř hodin jízdy daleko, léčení v případě zjištění choroby má začít do 26 týdnů (!) atd.

Celý záznam tiskové konference najdete na webu ČMKOS: http://www.cmkos.cz/medialni-prezentace/3299-3/video-pet-vaznych-maleru-ktere-podle-cmkos-rozkladaji-cr-tiskova-konference-cmkos 

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 20. 3. 2023 / 14:56

Ústecká on-line porada dne 16. 3. 2023 – zpráva krajské rady

Krajská rada Ústeckého kraje je nyní sedmičlenná a pracují v ní členové v sociálních službách, v hygienické službě a ve zdravotnictví.

Aktuality 20. 3. 2023 / 7:44

Královéhradecká krajská rada jednala s hejtmanem a náměstky

V pondělí 13. března se konala schůzka královéhradecké krajské rady s vedením Královéhradeckého kraje.

Aktuality 16. 3. 2023 / 9:02

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Načíst další
 
Napište nám