Co bude dál?

Myslela jsem, že bych mohla napsat něco pozitivního. Bohužel doba je taková, že moje myšlenky jdou spíš k těm věcem negativním. Když loňské parlamentní volby vyhrála pravice a obsadila téměř celou sněmovnu, bylo mi jasné, že nás nečeká ani dobrá, ani lehká doba. Ale že to přijde takhle rychle, jsem si opravdu nemyslela. Je jasné, že svoje udělala doba covidová, že válka na Ukrajině si bere svou daň i u nás, ale myslím, že vláda už by měla přestat vše svalovat na Babiše a měla by začít konat… Nejsem zastánce Babiše, ale mít vše založené na tom, že za to může on, už mi připadá víc než jen trochu trapné.

Historie ukazuje, že pravicové vlády nejsou pro nás zaměstnance vůbec dobré. Připomenu rok 2009, kdy vládla Topolánkova vláda a lidé vyšli demonstrovat proti dopadům krize, proti hrozbě propouštění a snižování platů. Tehdy se demonstrace účastnilo asi 30 000 lidí. Přišel rok 2012 a cca 80 – 90 000 lidí vyšlo do ulic znovu a protestovalo tentokrát proti Nečasově vládě. A máme rok 2022, kdy jsme byli záměrem vlády na snižování finančních prostředků na zajištění zdravotnictví a dalších veřejných služeb a veřejné správy „donuceni“ už v únoru vyhlásit stávkovou pohotovost. Je červen a dalších devět odborových svazů vstoupilo do stávkové pohotovosti a od čtyř dalších mají podporu. Požadavek? Úplně jednoduchý – navýšení platů a mezd o inflaci. Aktuální inflace je 16 % a prý to není konečné číslo. Zdražilo se, co se dalo – energie, pohonné hmoty, potraviny, hypotéky, stavební materiál. Některé zboží není ani dostupné.

Rady některých našich vládních představitelů jsou opravdu nad zlato. „Topte si doma na míň stupňů, když na něco nemáte, najděte si druhou nebo i třetí práci, nepijte a nekuřte…“ Ano, něco lze omezit, bez něčeho se člověk obejde, ale opravdu myslí vážně, že aby mohl člověk důstojně žít, musí chodit do více zaměstnání? Kde je rodina, kde je odpočinek, kde jsou koníčky? Na to podle této vlády nárok nemáme?

Budeme si doplácet za zdravotní péči? Vláda totiž zatím dělá kroky, které k tomuto směřují. Nestačí, kolik doplácíme za stomatologickou péči? Budeme mít vůbec peníze na základní a potřebné věci? Co bude dál?

Možná že na podzim budeme muset do ulic znovu. Anebo začnu být optimista a začnu věřit, že vláda nakonec dostane rozum a že svoje lidi nenechá padnout až úplně na dno.

Tomu, kdo vydržel a dočetl až sem, přeji krásné léto, odpočinek na zasloužené dovolené a do dalších dnů dostatek optimismu.

Zuzana Netolická – vizitka

V roce 1990 jsem nastoupila do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, kde dodnes pracuji. Vyzkoušela jsem si práci na interním oddělení, na chirurgii a také na oddělení ARO. Od roku 2004 pracuji na onkologickém oddělení, kde jsem od roku 2008 vrchní sestrou. V průběhu praxe jsem si zvýšila vzdělání v oboru anestezie a resuscitace (tzv. ARIP) a také jsem sestra specialistka v oboru klinické onkologie.

Od roku 2005 vykonávám funkci předsedkyně ZO OSZSP ČR. Jsem členkou výkonné rady a krajské rady Královéhradeckého kraje. Také jsem členkou Regionální rady ČMKOS a členkou krajské tripartity. Ve svém volném čase jsem ráda ve společnosti přátel, mám ráda wellness pobyty, cestování na kole a zlehka turistiku. Ze všeho nejraději ale trávím čas s vnoučkem, který mi umí „dobíjet baterky“.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám