Dívejme se vždy na celek

Úvodník by měl zobecnit lidské moudro, přiblížit aktuální situaci a mít pěkný závěr. Je to nyní vůbec možné? V kontextu vývoje naší společnosti se totiž obecná pozitiva hledají v současné chvíli velmi těžce. Tragikomický vývoj koronavirové situace, nadřazování individuálních osobních názorů nad vědecké, politické a ekonomické kotrmelce. Možné je dnes vše. Čím začít? Co charakterizuje současnou situaci?

Ve zpravodajství na idnes vyšel 14. ledna článek, ve kterém je sdělení zástupce britské stanice BBC, který prohlásil, když hovořil o dodržování novinářské nestrannosti, že „Pokud bude hodně Britů věřit, že Zeměkoule není kulatá, budeme jim muset dát ve vysílání více prostoru.“ V této souvislosti všechny ujistil, že veřejnoprávní vysílání nepodlehne fenoménu takzvané cancel culture, tedy potírání nepohodlných názorů. A co my? Co zvládáme a co zvládneme? Také už jsme se zbláznili? Těžko říct.

Společnost je polarizovaná, lidé frustrovaní, morální hodnoty a normální postoje dostávají na frak. Covid nezdecimoval společnost jen zdravotně a fyzicky, covid nás decimuje především psychicky a mentálně. Ve zdravotnictví a sociálních službách to platí více než kde jinde, a proto je neuvěřitelné, že i část zdravotníků ohledně covidu věří, že země je placatá.

Nejhorší ovšem je, že lidé jsou schopní kvůli svému názoru na covid rozbít všechny své vazby, zpřetrhat rodinná pouta, pohřbít celoživotní přátelství. Je skoro nevysvětlitelné, jak se situace vyvíjí. Od prvních opatření a vzájemné solidarity jsme se dostali k nesnášenlivosti a někdy až k nenávisti. Komu se to hodí? A hodí se covid?

Covid je pro většinu lidi problémem. Nemoc, trvalé následky a úmrtí, to nikdo normální nechce. Na covid, s covidem a kvůli covidu umírají miliony lidí a další miliony po nich truchlí. Denně čteme osobní tragedie, a také se s obětmi covidu setkáváme i osobně. Covid přinesl většině utrpení.

Jsou ovšem i skupiny, kterým se covid hodí. Nejbohatší lidé za covidu ještě více zbohatli, malá část společnosti ho využila jako příležitost. Bohatí znásobili své majetky a to přesto, že nikdy nebudou schopní spotřebovat, co získali.

Problém covid ovšem překrývá jiné problémy a umožňuje odvést pozornost. Covidem se více než dva roky zaklínají politici, mediálně se předhánějí v řešeních. A praxe? Vláda premiéra Babiše byla kritizována opozicí, že všechno dělala špatně a že je nutné obrátit kormidlo. Politická reprezentace se vyměnila, ale kýžený výsledek se zatím nedostavil. Stále se pohybujeme od zdi ke zdi, chybí racionalita a pomoc většině nepřichází.

Ekonomická situace je složitá, místo rychlé pomoci a podpory chystá vláda škrty. První byli na ráně ti, kteří udržují v chodu stát a veřejné služby. Před koncem roku, 29. prosince, nová vláda zrušila původně dohodnuté zvýšení platů pro část zaměstnanců veřejných služeb.

A co se děje aktuálně teď? Ministr financí prohlásil, že ušetří v rozpočtu na rok 2022 okolo 80 mld. Kč. Mediálně prosáklo, že zdravotnictví se má na úsporách podílet 14 miliardami, které se nedostanou do systému veřejného pojištění, a dalšími miliony úspor v rámci rozpočtu Ministerstva zdravotnictví.

Menší úspora financí se měla týkat i hygienické služby. Neuvěřitelné, nesmyslné a zadělávající na větší problém. Po letech decimace hygienické služby se vloni i za našeho přispění podařilo prosadit zvýšení financí a vytvoření pracovních míst pro nové hygieniky. A teď? V pátek 4. února přišla sprcha. Ředitelé KHS obdrželi e-maily v následujícím znění: „Na základě pokynu náměstkyně ministra a hlavní hygieničky MUDr. Pavly Svrčinové si Vám dovolujeme sdělit, že na základě rozhodnutí Vlády ČR dochází ke snížení systemizovaných míst na krajských hygienických stanicích v roce 2022.“ Následovala tabulka se snížením počtu míst a zbytek textu: „Ve vazbě na výše uvedené nám prosím nejpozději do pondělí 7. 2. 2022 do 8,00 hodin sdělte, za Vámi řízenou hygienickou stanici, o kolik míst snížíte zaměstnance podle služebního zákona (položka 5013) a o kolik podle zákoníku práce (5011).“

Poté co se k informaci dostala média, Ministerstvo zdravotnictví prohlásilo, že: „Ministr zdravotnictví ani vláda ČR nedali žádný pokyn ani nevydali žádné rozhodnutí, které by znamenalo propuštění zaměstnanců hygienických stanic, jak dnes publikovala některá média. Kvůli chybě některých zaměstnanců došlo k hrubé dezinterpretaci a budou vyvozeny personální důsledky.“

Byli bychom rádi, aby vláda jako dezinterpretaci označila také škrtnutí 14 mld. pro rok 2022 na zvýšení plateb státu za státní pojištěnce. I tato připravovaná úspora je dle našeho názoru absurdní. Stále máme covid a nevíme, co bude. Vládě nyní ani nevadí, že jedná v rozporu s tím, co veřejně deklarovala. Připomínám, že vláda ve svém programovém prohlášení před měsícem uvedla, že chce částky na státní pojištěnce pravidelně valorizovat.

Odbory svůj nesouhlas premiérovi okamžitě napsaly, výsledek bude znám záhy. A co můžeme čekat? Zřejmě cokoliv. Za odborový svaz bych proto chtěla apelovat na všechny odboráře a zaměstnance. Covid je zcela jistě obrovský problém a do budoucna určitě problémem bude. Buďme, prosím, v boji s malým virem racionální. Připomínám, že mimo to nás čekají další problémy, nenechme se proto zacyklit jen na jednom. Dívejme se vždy na celek. Nezapomínejme, že největší síla lidí je v pospolitosti a solidaritě a ty obě jsou odborům vlastní. Hodně zdraví a sil vám všem.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám