Dopis předaný ministryni financí při návštěvě znojemské nemocnice

Vážená paní ministryně financí Schillerová,

chtěla bych Vás velmi srdečně pozdravit a napsat Vám pár řádků. Nezdržím Vás dlouho, jen považuji za nezbytné ve zkratce popsat to, co kolem sebe dnes a denně vidím.

Jsem moc smutná, když vnímám, jak krátkou paměť všichni okolo nás zdravotníků mají. To, jak zdravotnictví zafungovalo jako celek, jak jednotlivé nemocnice splnily do puntíku očekávání všech a zasaturovaly extrémní potřeby nemocných napříč republikou, byl, myslím, nadlidský výkon. Nemocnice to ale nebyly, byli to lidé v nich, co bez rozmyšlení a zaváhání dělali to, co bylo zrovna třeba, zmobilizovali své síly a často bez ohledů na to, co se děje u nich doma, co je zrovna bolí, šli znovu a znovu do práce s tím, že není zbytí, že nikdo jiný tam prostě není, a to na úkor sebe sama, na úkor vlastního strachu a obav, co bude…

Nemůžu poslouchat fakta o tom, jak jsme již dobře zaplaceni a jak je nyní nezbytné investovat do rozvoje nemocnic, do vybavení a podobně. Důrazně upozorňuji, že ti pěšáci zdravotnictví, co hlavní díl práce odvedli, dostatečně zaplaceni NEJSOU, že je již dlouhodobě nemáme a postrádáme…

Odměny za covid, super, děkujeme. Jen díky nim máte ještě nyní fungující nemocnice, ale i nás profíky covid naučil, že nejdůležitější je vlastní zdraví. A tak pevně doufám, že i my zdravotníci si toho napříště budeme hledět a již se hodně dobře rozmyslíme, jak moc a s jakou vervou se zúčastníme dalších budoucích epidemií a hrůz. Jsme jenom jedni: ti, co vám všem bez mrknutí oka pomohli v tísni, a ti samí, co nyní zajišťují chod nemocnic a všech zařízení sociální péče. Přeji nám všem hodně sil a pevné nervy, aby nedošlo k úbytku lidí v této tak již hubené skupině profesionálů… Troufám si říct, že i jednotky případných odešlých lidí budou mít fatální následky na systém zdravotnictví v ČR.

Celý systém zdravotnictví je přímo závislý na těchto lidech a můžeme mít super nemocnice, vybavené, krásné, ale pokud v nich nebude ošetřovatelský personál, kuchaři, údržbáři a ostatní nejhůř zaplacení lidé, pak žádná nemocnice nebude moct přijímat a ošetřovat nemocné.

Je pár dnů před volbami, přeji Vám úspěch v nich a také pevné zdraví, to každý z nás potřebuje nejvíc.

Dne 6. 10. 2021 ve Znojmě, urgentní příjem, vrchní sestra Bc. Jana Procházková

Podobné články

Aktuality 10. 9. 2022 / 18:29

Ohlédnutí za horkými prázdninovými týdny a dny

Ráda bych se ohlédla nejen za horkými letními dny, ale také připomněla, co jsme v tyto týdny a dny prožili na našem odborovém svazu.

Aktuality 9. 9. 2022 / 19:40

Kybernetická bezpečnost a zdravotníci

Taky si někdy připadáte u počítače jako lama? Přes intenzivní snahu se posouvat, mám tento pocit stále docela často.

Aktuality 16. 8. 2022 / 10:01

Malé letní rozjímání

Po delším čase na mě vyšlo napsání úvodníku do našeho odborového Bulletinu. A je to tady, najednou mám v hlavě prázdno a nevím, na jaké téma se zaměřit.

Načíst další
 
Napište nám