Dopis předaný ministryni financí při návštěvě znojemské nemocnice

Vážená paní ministryně financí Schillerová,

chtěla bych Vás velmi srdečně pozdravit a napsat Vám pár řádků. Nezdržím Vás dlouho, jen považuji za nezbytné ve zkratce popsat to, co kolem sebe dnes a denně vidím.

Jsem moc smutná, když vnímám, jak krátkou paměť všichni okolo nás zdravotníků mají. To, jak zdravotnictví zafungovalo jako celek, jak jednotlivé nemocnice splnily do puntíku očekávání všech a zasaturovaly extrémní potřeby nemocných napříč republikou, byl, myslím, nadlidský výkon. Nemocnice to ale nebyly, byli to lidé v nich, co bez rozmyšlení a zaváhání dělali to, co bylo zrovna třeba, zmobilizovali své síly a často bez ohledů na to, co se děje u nich doma, co je zrovna bolí, šli znovu a znovu do práce s tím, že není zbytí, že nikdo jiný tam prostě není, a to na úkor sebe sama, na úkor vlastního strachu a obav, co bude…

Nemůžu poslouchat fakta o tom, jak jsme již dobře zaplaceni a jak je nyní nezbytné investovat do rozvoje nemocnic, do vybavení a podobně. Důrazně upozorňuji, že ti pěšáci zdravotnictví, co hlavní díl práce odvedli, dostatečně zaplaceni NEJSOU, že je již dlouhodobě nemáme a postrádáme…

Odměny za covid, super, děkujeme. Jen díky nim máte ještě nyní fungující nemocnice, ale i nás profíky covid naučil, že nejdůležitější je vlastní zdraví. A tak pevně doufám, že i my zdravotníci si toho napříště budeme hledět a již se hodně dobře rozmyslíme, jak moc a s jakou vervou se zúčastníme dalších budoucích epidemií a hrůz. Jsme jenom jedni: ti, co vám všem bez mrknutí oka pomohli v tísni, a ti samí, co nyní zajišťují chod nemocnic a všech zařízení sociální péče. Přeji nám všem hodně sil a pevné nervy, aby nedošlo k úbytku lidí v této tak již hubené skupině profesionálů… Troufám si říct, že i jednotky případných odešlých lidí budou mít fatální následky na systém zdravotnictví v ČR.

Celý systém zdravotnictví je přímo závislý na těchto lidech a můžeme mít super nemocnice, vybavené, krásné, ale pokud v nich nebude ošetřovatelský personál, kuchaři, údržbáři a ostatní nejhůř zaplacení lidé, pak žádná nemocnice nebude moct přijímat a ošetřovat nemocné.

Je pár dnů před volbami, přeji Vám úspěch v nich a také pevné zdraví, to každý z nás potřebuje nejvíc.

Dne 6. 10. 2021 ve Znojmě, urgentní příjem, vrchní sestra Bc. Jana Procházková

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám