Je po krajských volbách, nastavme novou spolupráci

Znáte to, máte tušení, že se něco změní, ale nejste si jisti, jestli ta změna bude k lepšímu nebo horšímu a jestli tu změnu chcete. Výhoda a trochu alibismus je jen v tom, že o změně – nezměně rozhodují voliči kraje a politici sklidí, co si zaseli. Kluci politici, a něco málo političek, rozjeli kampaň před krajskými volbami. Na veřejnosti se mezi sebou slovně pošťuchovali, mimo veřejnost se často docela slušně kamarádili.

Před volbami se připravoval státní rozpočet na rok 2017, také se naštěstí před volbami jednalo o navýšení platů a mezd zaměstnanců ve zdravotnictví a v sociálních službách. Máme nová nařízení vlády, máme celkem dobře zabezpečeny finance a přísliby.

Dojednáno s vládou na národní úrovni máme slušně. Vždy by mohlo být líp, ale dosáhli jsme přes dohled šéfa státních financí toho nejvíce možného. V příspěvkových organizacích je navýšení platů zabezpečeno cestou nařízení vlády, složitější je to u zařízení, která jsou obchodními společnostmi a zaměstnancům jsou poskytovány mzdy.

Pozor, pozor! Doporučujeme na nic nečekat a předkládat hned teď návrhy na dodatky ke kolektivním smlouvám, nebo nové kolektivní smlouvy se zvýšením základních mezd.

Výsledky voleb komentuje spousta odborníků na lidské chování a otázky typu kdo/co za to může, že právě ta a ta strana má málo mandátů, hodně mandátů nebo žádný mandát, se na nás hrnou ze všech stran. Kdo za to může? A za co? Že lidi nejdou volit? Že volí jak volí? Na to můžou odpověď právě jen voliči. A politici lidem budou rozumět, když s nimi budou mluvit, budou mezi ně chodit, budou je poslouchat, brát je vážně a hlavně plnit sliby.

Mimochodem, jak dlouho se neřešil nedostatek personálu? Kam to muselo dojít? Patnáct let říkáme a posloucháme nejen doma, ale i v Evropě, že populace a zaměstnanci stárnou. No mládne se jen v pohádce o Arabele. Říkáme a posloucháme, že je s tím něco třeba udělat, že je třeba nábor nových zaměstnanců a udržení stávajících a také je nutné posílit atraktivitu povolání. To posloucháme v časech rozumných vlád. V časech nerozumných vlád posloucháme věty typu, když se vám to nelíbí, jděte pryč, za branou čeká dost uchazečů.

Máme po volbách do krajů, čekáme na nové složení krajských vlád. Krajské rady odborového svazu s vedením svazu budou nové hejtmany navštěvovat a jednat o další spolupráci, tak se připravme a nastavme spolupráci zaměřenou na konkrétní zájmy a potřeby našich členů.

Doufejme, že strany nezapomenou na předvolební sliby a veřejné služby budou rozvíjet, nikoliv dusit.

Podobné články

Aktuality 6. 6. 2022 / 14:43

Hrdinové mezi námi

Nedá mi, abych nereagovala na nešťastnou událost, která se odehrála v tomto týdnu v Domově Alzheimer v Roztokách u Prahy.

Aktuality 2. 6. 2022 / 20:06

Na pražské ZZS se nám osvědčila vytrvalost a orientace v legislativě

Na ZZS hlavního města Prahy pracuji 23 let. Nejdříve jako řidič tzv. převozové služby, po doplnění zdravotnického vzdělání na distančním studiu jako zdravotnický záchranář.

Aktuality 1. 6. 2022 / 20:37

Komplikovaný Olomoucký kraj

Možná vás titulek Komplikovaný Olomoucký kraj překvapil, ale s určitou dávkou smutku a rozhořčení musím konstatovat, že jsem se nespletl a opravdu je to tak.

Načíst další
 
Napište nám