Kéž by to byl jen western

Kanada je rozlohou druhá největší země světa, má 38 milionů obyvatel. Protože moje kamarádka má v Kanadě sestru, dostávají se ke mně občas zprávy, jak to tam chodí. Například když při první covidové zimě bylo u nás na horách všechno zavřené, v Kanadě se vesele lyžovalo. Ovšem mělo to svá pevná bezpečnostní pravidla a každý je respektoval. Veškeré pobyty, vstupenky a skipasy se kupovaly jen on-line a organizačně bylo vše zařízeno tak, aby se spolu cizí lidé v lanovkách a na vlecích zblízka nepotkávali. Každý nařízení respektoval, jednak je tam trapné podvádět, jednak hrozily vysoké pokuty.

V polovině letošního ledna v Kanadě vstoupilo v platnost opatření, které od neočkovaných řidičů požaduje po překročení hranic čtrnáctidenní karanténu a testování. To vyvolalo protesty některých řidičů kamiónů. Napříč zemí vyjel „Konvoj svobody“ tvořený prý tisíci kamionů.

Nepodařilo se mi dohledat, kolik přesně kamionů nakonec před několika do Ottawy dorazilo, našla jsem odhady hovořící o pěti stech. Jisté ale je, že starosta kanadské metropole po více než týdenní blokádě města vyhlásil nouzový stav se zdůvodněním, že situace je nyní zcela mimo kontrolu, protože to jsou demonstranti, kdo si diktuje pravidla. Někteří obyvatelé metropole jsou podle médií vystaveni téměř neustálému troubení, rozbíjení oken a obtěžování kvůli tomu, že nosí respirátor. Město si musíme vzít nazpět, uvedl starosta. Ale neřekl jak. Šéf zdejší policie sdělil, že nemá dost příslušníků na to, aby demonstrantům čelili. Zato několik torontských zdravotníků přiznalo, že od svých zaměstnavatelů dostali radu, aby s ohledem na protest nenosili na veřejnosti nemocniční úbory.

Od demonstrací se distancovala Kanadská přepravní aliance, která uvádí, že mezi zhruba 120 tisíci kanadskými nákladními řidiči cestujícími do zahraničí je 85–90 % naočkovaných. Proto se domnívá, že mezi demonstranty v Ottawě jsou lidé, kteří nemají s kamioňáky nic společného.

Přesto tato početně zcela bezvýznamná menšina brutálně okupuje a tyranizuje téměř miliónové hlavní město jedné z nejvyspělejších zemí světa. Jako když v průměrném westernu hlouček banditů ovládne své okolí. Tam ovšem přijíždí kladný hrdina a nastolí pořádek. Tady čekám alespoň návrat zdravého rozumu a od mlčící většiny, že se konečně také ozve. V Kanadě. A koneckonců i u nás, tady už je také agresívní menšinou našlápnuto na malér.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám