Kvalita se dosahuje jen poctivou prací

V úterý 12. června 2018 jsem se zúčastnila spolu se svými kolegyněmi a kolegy odboráři z celé České republiky pracovní porady k otázce projednání postupu při vyjednávání o úpravě platů ve státní službě, veřejné správě a službách v následujícím období.

Na tomto setkání jsme se věnovali vývoji vyjednávání o zvyšování platů v letošním roce. Jasně tu zazněl požadavek na navýšení platových tarifů všem zaměstnancům veřejných služeb a správy a všem státním zaměstnancům a příslušníkům bezpečnostních sborů o 10 % od října tohoto roku.

Vyslechli jsme si tu řadu diskusních příspěvků odborářů různých profesí o jejich pracovních podmínkách a náročnosti práce, kterou vykonávají. Musím zkonstatovat, že každá práce v naší společnosti je důležitá a potřebná a bez zaměstnanců to v naší zemi nepůjde.

Pracuji v sociálních službách přes třicet let a vždy jsem hájila zaměstnance v sociálních službách, jako odborářka a v předcházejících čtyřech letech i jako poslankyně. S vývojem platů v sociální oblasti nemohu být spokojená.

V loňském roce došlo k navýšení platů pro pracovníky a ti to po dlouhých letech konečně poznali ve svých peněženkách. Přes to průměrný měsíční plat činí 23 876 Kč, což je o 23,6 % méně, než je průměrná mzda v České republice. Na druhé straně se po pracovnících požaduje kvalita, vzdělanost, empatický přístup a řada dalších vlastností. Souhlasím s tím. Pečujeme, ošetřujeme a staráme se o lidi, kteří jsou na nás závislí a potřebují naši pomoc a péči. Kvalita se musí zaplatit, pokud chceme mít kvalitní sociální služby. Kvalitu vytvářejí pracovníci svojí každodenní poctivou prací a bez nich by to nešlo.

V této souvislosti se vynořují vzpomínky na Růžičkový ples, který jsme pořádali v našem Domově důchodců ve Velkých Hamrech v neděli 10. června. Na tomto plese vystoupil a zazpíval Václav Neckář, naši senioři si ho přáli v rámci Ježíškových vnoučat a našel se sponzor pan Hynek Gloser, kterému patří velké poděkování za finanční prostředky, které věnoval na splnění tohoto přání. Příprava celé akce stála velké úsilí vedení domova, ale i řadových zaměstnanců. Zapojili se všichni a věc se podařila. Zpříjemnili jsme jedno nedělní odpoledne nejen našim seniorům, jejich blízkým, ale i lidem ze širokého okolí.

Hodně lidí mě po akci zastavilo a děkovalo za krásné prožité chvíle. Bez poctivé a kvalitní práce všech zaměstnanců by se taková akce nevydařila.

Mám představu, že jednou budu prožívat své stáří také tak, ale bez kvalitních zaměstnanců to nepůjde.

Jsem přesvědčená, pane premiére Babiši, že 2% navýšení platů, které jste ohlásil, je směšné a nedůstojné za práci, kterou vykonáváme ve prospěch jiných lidí.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:15

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 17. 2. 2023 / 20:39

Odboráři sokolovské nemocnice se sešli na konferenci

Ve čtvrtek 2. února se odboráři z Nemocnice Sokolov sešli na odborové konferenci.

Aktuality 16. 2. 2023 / 21:50

Českobudějovický pohodový konec roku: IKEA, muzikál a kapři

Nápad na závěrečnou akci roku 2022 vznikl tradičně tam, kde vzniká spoustu dobrých nápadů, akorát si je občas nepamatujeme :-)

Načíst další
 
Napište nám