Byla jsem pozvaná na 2. Růžičkový ples do Domova důchodců ve Velkých Hamrech, krásná atmosféra prvního červnového nedělního odpoledne. Sešli se uživatelé domova, jejich blízcí a zaměstnanci zařízení. Atmosféra moc příjemná, všichni se hezky bavili jak při tancích taneční skupiny Villanela, ale i při zvucích krásných českých písniček Krkonošské dechovky. Umím si představit, že jednou takto budu trávit čas v seniorském věku.
Možná přání nejen moje, ale i většiny mých vrstevníků. Pokud chceme poskytovat sociální služby na úrovni, a to jsem se úmyslně vyhnula slovu vysoké úrovni, budeme muset jako společnost investovat do rozvoje sociálních zařízení, jejich výstavby, rozšíření terénních sociálních služeb a důstojného finančního ohodnocení lidí, kteří v nich pracují.
Za odborový svaz jsme v připomínkách k materiálu Příprava státního rozpočtu České republiky na rok 2020 a střednědobého výhledu na léta 2021 a 2022 jasně a věřím i srozumitelně formulovali požadavky ve prospěch sociálních služeb.
● Ve specifickém ukazateli Neinvestiční nedávkové transfery požadujeme navýšit tuto částku na 20,5 miliard. Věřím, že by se všem ulevilo, kdyby se dofinancování sociálních služeb nemuselo řešit v průběhu roku na všech politických úrovních. Vhání to do poskytování sociálních služeb nervozitu, nestabilitu a doplácejí na to v konečné fázi úplně všichni od poskytovatelů, zaměstnanců až po uživatele služeb.
● Požadujeme navýšit platy a mzdy zaměstnanců v sociálních službách v roce 2020 nejméně o 10 % v platových tarifech, a to úpravou nařízení vlády.
● Dále požadujeme navýšit limity příplatků za směnnost a za neuropsychickou zátěž a jejich srovnání se zdravotnictvím.
● Chceme zrušit tabulku č. 1 k nařízení vlády č. 341/2017 a převést zaměstnance administrativy, prádelen, úklidu, údržby a stravovacího provozu do tabulky č. 3. Tito zaměstnanci jsou součástí týmů a nelze dopustit, aby se při navyšování platů dál rozevíraly nůžky v jejich finančním ohodnocení. Zaměstnanci těchto profesí jsou velmi důležití a potřební a bez nich kvality v sociálních službách nedosáhneme.
● Předpokládáme, že vládní koalice dodrží své slovo z programového prohlášení a bude i nadále věnovat větší pozornost sociálním službám. Připomínám slova z programového prohlášení schváleného 27. 6. 2018: ,,Nastavíme pravidla pro tvorbu sítě sociálních služeb s cílem zajistit kvalitní, včasné, místně i finančně dostupné služby ve skladbě požadované klienty. Důraz budeme klást na rozvoj služeb, které umožní klientům co nejdéle žít v domácím prostředí. Zároveň definujeme standardy a podmínky jednotlivých služeb, které budou východiskem pro spravedlivé a řízené financování včetně pravidel spolufinancování a úhrad. Financování sociálních služeb bude vyvážené, vícezdrojové, spolehlivé a předvídatelné. Navíc dořešíme fungování a financování průřezových služeb na zdravotně sociálním pomezí a zajistíme vyšší odměňování ve srovnatelných profesích v sociálních službách, přibližující se oboru zdravotnictví. Podpoříme domácí i ústavní paliativní péči včetně péče hospicové.“
Ze statických dat uvádím, že v roce 2018 byla průměrná mzda v sociálních službách 27 391 Kč, v národním hospodářství 31 516 Kč. Rozdíl v odměňování mezi zaměstnanci v sociálních službách a v národním hospodářství je mínus 4125 Kč. Tato průměrná mzda se od průměrné mzdy ve zdravotnictví vzdaluje.
● V rámci plánování investic navrhujeme alokovat na rozvoj pobytových zařízení sociálních služeb a vybudování nových kapacit 2 mld. Kč. Společnost nám stárne a demografický vývoj je neúprosný a my potřebujeme být připraveni na budoucnost, nebo se vše bude zase látat jako dosud. To si pak o spokojeném stáří můžeme nechat jen zdát.
V závěru bych připomněla několika obrázky krásnou atmosféru na 2. Růžičkovém plese v Domově důchodců ve Velkých Hamrech. Musíme doufat, že se na takové fotografie budeme moci podívat každý rok, protože sociální služby nejen v Libereckém kraji, ale ve všech krajích budou financovány dostatečně a včas.
Foto autorka a archiv Domova důchodců ve Velkých Hamrech