Kybernetická bezpečnost a zdravotníci

Taky si někdy připadáte u počítače jako lama? Přes intenzivní snahu se posouvat, mám tento pocit stále docela často. Aha, asi bych měl vysvětlit tu lamu. Za lamu označíte někoho, kdo není zrovna poučeným uživatelem technologií. Často může svou nepoučeností dokonce škodit ostatním. Zvíře s dlouhým krkem je v tom ale absolutně nevinně! Původ hledejte v anglickém slově lame (chromý). Ano, prohlédli jste mě, tady mi poradila Wikipedie. Pokud neumíme pořádně použít nějaký užitečný program, může nám to docela komplikovat práci. Ovšem v oblasti kybernetické bezpečnosti je to mnohem závažnější problém.

Určitě jste zaznamenali v médiích zmínky o kybernetických útocích na české nemocnice. Zdravotnická zařízení mohou být zcela ochromena. To, co nám ve zprávách neřeknou, je fakt, že většinu úspěšných útoků umožní někdo ze zaměstnanců. Past může být třeba v mailu, který se tváří, že přišel z vašeho IT oddělení. Nebo co takhle flash disk, který se povaluje někde na chodbě? Používáte jedno heslo pro všechny možné účty? Nebezpečí může číhat všude. Časy se mění a pacienty už nemusí ohrozit jen nozokomiální nákaza, ale i nákaza vašeho pracovního počítače. Ale proč vlastně jen pracovního? Tato nebezpečí se nás týkají i doma. Vždyť většina z nás už dnes běžně používá třeba internetové bankovnictví.

Samostatnou kapitolou, do které se nechci příliš pouštět, jsou potenciální právní důsledky pro zaměstnance. Každopádně mnohem lepší, než potřebovat právní pomoc, je umět se nebezpečí vyhnout. A to je přesně ten důvod, proč jsem si dovolil vás zatěžovat tímto textem. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) připravil Festival bezpečného internetu. Vše odstartuje 1. října a část obsahu je zaměřena právě na zdravotníky. Měl jsem možnost vyzkoušet si některé e-learningové kurzy a musím říct, že to rozhodně není nezáživná nuda, nebo jen dlouhé texty plné cizích slov.

A jak se k obsahu dostanete vy? Začněte na webu www.fbifest.cz. NÚKIB bude obsah nabízet vybraným nemocnicím. Můžete se tedy obrátit na vašeho manažera kybernetické bezpečnosti, vedoucího IT oddělení, případně na personální oddělení. Tím to ale nekončí! Celoročně jsou kurzy dostupné na webu https://osveta.nukib.cz/

Další informace o kybernetické bezpečnosti naleznete také přímo na https://www.nukib.cz/, nebo můžete sledovat jejich sociální sítě. Tak nebuďme lamy a poperme se s bezpečností!

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám