Malé ohlédnutí za VIII. sjezdem ČMKOS

Ve dnech 29. a 30. dubna 2022 se v Hotelu Olšanka v Praze konal po čtyřech letech sjezd ČMKOS. Akce, na které se po dlouhé době sešli odboráři ze všech odborových svazů působících v ČMKOS. Program byl velmi pečlivě připraven a ve dvou dnech realizován přesně podle itineráře. V úvodu vystoupili hosté, jak politici, tak i naši kolegové odboráři ze spřátelených odborových svazů.

Možná bych napsala, že měli vystoupit se svou zdravicí všichni, kteří byli na sjezd pozváni. Určitě se každý na to připravoval a chtěl sdělit možná pár milých slov občanům, kteří působí navíc ještě v odborech. Organizace sjezdu byla výborná a já měla pocit a myslím nejen já, že o nás bylo po všech stránkách postaráno.

Vrátím se k volbě vedení ČMKOS. Nebudeme to mít lehké v příštích letech a budeme muset tvrdě obhajovat naše zájmy, práva a finanční ohodnocení jak v soukromém, tak i ve státním sektoru. Dopad COVID-19 na ekonomiku byl značný a do toho přibyly další problémy s inflací, zdražováním energií, potravin atd. Do toho přišla válka na Ukrajině a uprchlíci, kteří odešli ze země, aby si zachránili to nejcennější, co mají, svůj život a životy svých dětí. Musíme jim pomoci, o tom žádná. Pořád doufám, že se jednání pohnou a válka na Ukrajině brzo skončí.

Když jsme navrhovali kandidáty do vedení ČMKOS na začátku letošního roku na jednání naší výkonné rady, naše volba byla jednoduchá a musím říci i jednotná. Na předsedu jsme navrhli Josefa Středulu a na pozice místopředsedů Radku Sokolovou a Víta Samka. Lidi, kteří působí ve vedení ČMKOS již třetí volební období a odvádějí dobrou práci jak po stránce organizační, právní, ale i při prosazování našich oprávněných požadavků navenek.

Mediálně naši občané vnímají a věřte, že se to probírá i v hospodě u piva, názory odborů, které se hlásají prostřednictvím předsedy Josefa Středuly. Objevuje se nejen v diskuzních pořadech, ale i v článcích, které jsou vydávány v našich novinách. Je to správná cesta. Odboráři nejsou žádnou zakázanou skupinou, ale nyní jedinou silou, která ve společnosti poukazuje na všechny ekonomické a sociální dopady, které vznikly v důsledku všech problémů, jež jsem výše vyjmenovala.

Doba s novou vládou není jednoduchá a vyjednávání budou tvrdá pro naše zaměstnance. Proto je důležité mít v čele odborové centrály, jako je ČMKOS, silné lídry, kteří nás provedou těžkou dobou. Možná se vrátíme zase do ulic, budeme organizovat mítinky, protestní akce, abychom tuhle dobu přežili se ctí a žili důstojný život. Člověk se dokáže uskromnit, ale neměl by přežívat od výplaty k výplatě.

Odmítám slova předsedkyně Poslanecké Sněmovny Markéty Adamové Pekarové, která říká: ,,Budeme si muset zvyknout na to, že jsme v nelehké, tíživé situaci a nemůžeme si dovolit žít nad poměry, tak jako se žilo dosud, kdy se zvedaly důchody a platy ve veřejné sféře rychleji, než se zvedaly v soukromé. Pak nastával nezdravý jev, kdy životní úroveň těch, kteří nejvíce platí provoz státu ze svých daní, se zvyšovala pomaleji než těch, kteří jsou soukromým sektorem placeni. (Oldřich Danda, Právo dne 13. 4. 2022). Když tohle vyřkne čelný představitel jedné politické strany, která je ve vládě, tak si říkám, co nás ještě čeká a co se naloží na bedra našim občanům.

Vracím se na začátek a jsem moc ráda, že jsem byla účastna sjezdu ČMKOS, který byl i mediálně prezentován a dozvuky jsou ještě i v týdnu následujícím. Věřím, že jsme zvolili ty nejlepší lídry do vedení naší odborové centrály a že společně s nimi budeme hájit po celé jejich volební období naše zájmy, nejen našich členů, ale potažmo i těch ostatních.

Přeji novému vedení ČMKOS hodně sil, zdraví a elánu do dalšího období. Budou to všichni moc potřebovat spolu s námi.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám