Naberme síly, čekají nás důležité kroky

Léto budiž pochváleno. Po letošním horkém a suchém jaru přišel Medard a pozaléval. Po covidovém jaru přichází letní zklidnění (ovšem ne všude), ale tak nějak nám chybí životodárný zdravotnický Medard. Chybí nám naděje. Ne, nepadla na mě chmura po prožitém období, jen shrnuji současnou situaci zaměstnanců ve zdravotnictví i sociálních službách. Nechuť odměnit zaměstnance nemocnic je trvalá. Aby toho nebylo málo, vymýšlí se naprosto zbytečná aktivita ohledně restrikcí, dalších povinností a tahání peněz ze zdravotnických pracovníků v souvislosti s komorou sester.

Kompenzační vyhláška je dílko opravdu „povedené“, neboť kompenzace není pro drtivou většinu zdravotnických zařízení dostupná. Vrcholem všeho je prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že dohodovací řízení je úspěšné, přestože se nedohodla polovina objemu finančních prostředků. Ještě že ta reforma psychiatrické péče je v plném běhu… Jen mám obavy, abychom se tam po omezení kapacit všichni vlezli!

Pro jednoho situace opravdu k zbláznění. Naštěstí jsou tu ještě ODBORY. Nevzdáváme se ani v těchto chvílích, kdy i v době léta a dovolených pracujeme na odvracení negativních dopadů na zaměstnance, na návrzích na stabilizaci personálu i celých sektorů. Odbory, alespoň ty zdravotnické, nezažily klidné odpočinkové léto již několik sezón. Letos bude léto navíc přípravou na volební podzim.

Čekají nás krajské volby, což má ve zdravotnictví a sociálních službách vždy dopad na stabilitu sektorů. Většina těchto služeb je již mnoho let řízena nebo devastována jednotlivými kraji, a proto je důležité správně zvolit své zástupce již na krajské úrovni. Naše budoucnost je v našich rukách, a tentokrát nikoliv obrazně. Nezapomeňte na to, až se budete rozhodovat, zda volit a také koho. Historii je nutné si pamatovat a poučit se z ní!

Léto je obdobím nabírání sil, rekreace a někdy i odpočinku. Někdo odpočívá klidem, někdo odpočívá změnou prostředí a odborový svaz odpočívá věnováním se dalším tématům, která se na nás valí. Měl by však zůstat prostor pro naše vize, pro naši vůli, pro náš rozvoj! I náš odborový svaz čekají důležité kroky. Budeme mít krajské konference, které budou delegovat účastníky celostátní konference, kde shrneme období od VIII. sjezdu před dvěma lety.

Uteklo to rychle a my musíme čas využít k formulaci našich zájmů a způsobů, jak toho dosáhnout. Zůstává letní prostor k zamyšlení nad budoucností našeho odborového svazu, k zamyšlení, jak se stát úspěšnějšími, jak přivést další členy, jak udržet trvale odborový svaz schopný prosazovat naše potřeby. Jen společně dokážeme myšlenku odborů posunout dál, jen společně dokážeme měnit zdánlivě nemožné! Vzpomeňte si na to, až budete sbírat síly při zaslouženém letním odpočinku.

Krásné léto všem.

Vít Přibylík vizitka

Zaměstnán jsem moravskoslezskou záchrannou službou ve funkci staničního řidiče, výjezdové stanoviště Kopřivnice. Současnému zaměstnání předcházelo deset let hasiče a šest let autoelektrikáře v Tatře Kopřivnice. Členem odborů jsem od roku 1986, nejdříve ROH, později KOVO, dnes OSZSP ČR. V současné době jsem předsedou ZO, která má 162 členů po celém Moravskoslezském kraji a neustále se rozrůstá. Dále pracuji v sekci ZZS jako člen výboru, jsem člen výkonné rady a garant sekce pro práci s členskou základnou, člen krajské rady Moravskoslezského kraje a předseda ekonomické komise. Největší zálibou jsou ODBORY a, je-li čas, tak výroba a degustace ušlechtilých nápojů (zejména vína), plavání a cyklistika, modelaření, letectví.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám