Náměstek Pavlovic v Bruselu jednal s představiteli EPSU

Dne 12. září se v Bruselu sešel náměstek ministra zdravotnictví Bc. Josef Pavlovic s generálním tajemníkem Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) Janem Willemem Goudriaanem a tajemníkem EPSU pro sociální dialog v nemocničním sektoru Adamem Rogalewskim. Jednání navazovalo na setkání v Praze, které se uskutečnilo 11. července za účasti vedoucí právního a sociálního oddělení odborového svazu Ing. Ivany Břeňkové, členky výkonného výboru EPSU.

Bruselské jednání vyvolal tajemník Goudriaan z důvodu potřeby předložit doplňující informace k uzavřenému akčnímu plánu pro nábor a udržení zaměstnanců ve zdravotnictví, který byl podepsán 31. května 2022 mezi EPSU a HOSPEEM (Asociace evropských zaměstnavatelských organizací působících v nemocnicích a zdravotnickém sektoru).

Diskutovalo se o nedostatku personálu a potřebě naléhavého řešení na úrovni Evropské komise. Náměstek ministra souhlasil, že nedostatek zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách je velkým problémem v mnoha zemích. Tajemník EPSU Rogalewski zdůraznil, že není vykonáno dost pro řešení náboru a udržení zaměstnanců. Evropská komise se například vůbec nesetkala s evropskými zaměstnavateli a odboráři ze zdravotnictví. Je nutný komplexní přístup k řešení problému, především je třeba zajistit stabilní financování pro ocenění práce zaměstnanců, stálé vzdělávání a profesní rozvoj zaměstnanců, popřípadě předložit návrhy na změny zdravotnických systémů. Nutné je zapojit do řešení problému odborníky a zaměstnance.

Diskutovalo se o otázce ochrany dat o zdravotním stavu obyvatel EU (EU Health Data Space), roli ombudsmana pro pacienty a ze sociálního resortu se mluvilo o Evropské strategii péče. K Evropské strategii péče, která byla zveřejněna EU dne 8. září 2022, by se tajemník EPSU rád sešel se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí.

Foto EPSU

Podobné články

Aktuality 2. 11. 2022 / 21:19

Práva na energie, potraviny nutné k životu, bydlení, vodu = lidská práva

Ve dnech 25. a 26. října zasedal výkonný výbor Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU).

Aktuality 26. 10. 2022 / 21:54

Chraňme ty, kteří poskytují péči! Jen potlesk nestačí

V pondělí 24. října se konala Panevropská konference k otázkám zdravotní a sociální péče, kterou zorganizovala Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU).

Aktuality 23. 9. 2022 / 13:13

Ivana Břeňková byla zvolena do čela volebního regionu EPSU

Novou předsedkyní volebního regionu pro střední Evropu a západní Balkán EPSU byla 20. září zvolena Ing. Ivana Břeňková, vedoucí právního a sociálního oddělení OS zdravotnictví a sociální péče ČR.

Načíst další
 
Napište nám