NRZP podala trestní oznámení na ministra Hegera

Trestní oznámení na ministra zdravotnictví Leoše Hegera podala 21. června 2012 Národní rada osob se zdravotním postižením (oznámení viz níže jako soubor ke stažení). Hlavními důvody je podle ní nedodržování nároků zakotvených v Listině základních práv a svobod. Konkrétně jde například o zvýšení regulačních poplatků za pobyt v nemocnici, zavedení placeného tzv. nadstandardu a připlácení za volbu lékaře.

Jak se v trestním oznámení uvádí, stanovením přímých plateb ministr jasně vytváří nerovné podmínky přístupu ke zdravotní péči pro několik velkých skupin občanů. Znemožňuje z ekonomických důvodů léčbu osobám se zdravotním postižením, seniorům, mladým rodinám s dětmi a dalším. Vytváří tak z některých obyvatel ČR v přístupu ke zdravotní péči občany druhé kategorie.

Tyto obavy plně sdílí také Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a ve snaze upozornit veřejnost závažnost změn, které se dějí ve zdravotnictví, proto uspořádal nebo spolupořádal několik protestních akcí.

Jedním z hlavních témat těchto protestů bylo snížení dostupnosti péče kvůli dlouhým dojezdovým dobám pacientů k lékařům, snižování počtu oddělení i celých nemocnic a snižování počtu personálu v nemocnicích. Také tyto body jsou obsaženy v podaném trestním oznámení.

Podobné články

Aktuality 29. 6. 2022 / 20:57

Sekce PHS jednala o odměňování, financování a nové systemizaci

Poslední jednání sekce pracovníků hygienické služby se před dobou dovolených konalo 29. června 2022 v budově odborového svazu.

Aktuality / 10:31

Vláda slíbila 10 % pro nejhůře placené zaměstnance, jednání budou pokračovat

V úterý 28. června se na Úřadu vlády konalo další kolo jednání o valorizaci platů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy. Jednání se zúčastnili zástupci všech vládních stran.

Aktuality 28. 6. 2022 / 11:04

Hledáme nového kolegu či kolegyni

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR hledá regionálního manažera/manažerku pro Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj

Načíst další
 
Napište nám