Odboráři informovali zastupitele o petici proti omezení péče v Rokycanské nemocnici

Odboráři v Rokycanské nemocnici a. s. mají za sebou úspěšnou stávkovou pohotovost. Jen co odborová organizace vyřešila problém se zvýšením mezd, tak se objevil problém jiný. Odboráři byli prostřednictvím médií a následně i vedením nemocnice informováni, že v jejich nemocnici zanikne gynekologicko-porodnické oddělení. S tímto rozhodnutím odbory zásadně nesouhlasí, a proto vznikla petice Zachovejme pacientkám, matkám a dětem dostupnou zdravotní péči v regionu.

Se stanoviskem odborové organizace zachovat gynekologicko-porodnické oddělení a s výsledky petice vystoupili v pondělí 12. června na jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje zástupci odborové organizace Rokycanské nemocnice. Jednání se zúčastnili také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Ivana Břeňková a regionální pracovník Václav Matoušek.

Předseda ZO František Kuneš popsal situaci s projednáním – neprojednáním rušení gynekologicko-porodnického oddělení s odborovou organizací a sdělil, že odbory zásadně nesouhlasí s omezením péče pro pacientky a matky. Nemocnice poskytuje kvalitní péči a současný stav, kdy vedení nemocnice chce oddělení zrušit, povede k omezení dostupnosti zdravotní péče. Závěrem vznesl dotaz, kdo a kdy rozhodl o zrušení oddělení.

Květa Hejdová seznámila zastupitele s textem petice proti zrušení porodnicko-gynekologického oddělení v Rokycanské nemocnici. Připomněla, že zrušení tohoto významného oddělení nemocnice bude mít, dle názoru petičního výboru, odborové organizace a dalších zaměstnanců, negativní dopad na pacientky a sníží dostupnost poskytované zdravotní péče v regionu. Zrušení oddělení se může stát prvním krokem k destabilizaci nemocnice a snížení počtu lůžek v tomto oboru zcela jistě prodlouží doby čekání na gynekologické zákroky a operace v jiných nemocnicích. Pro pacientky je dojíždění za poskytovanou péči omezením a je problematické i pro rodinné příslušníky.

Cílem petice je zachování současného rozsahu poskytované zdravotní péče a zachování fungujícího pracoviště – gynekologicko-porodnického oddělení v nemocnici. Podepsaní nesouhlasí s tím, aby se prodlužovaly čekací doby na gynekologické operace a aby budoucí maminky objížděly v těžké chvíli nemocnice v Plzeňském kraji.

Petici dosud podepsalo přes 7500 osob.

Jana Hladová ve svém vystoupení sdělila, že v regionu nejsou jen Rokycany, ale z nejzazšího cípu bývalého okresu je to do Plzně více než 60 km. Pro nastávající maminky a pacientky je tato vzdálenost, zvláště pokud cestují hromadnou dopravou, velkým problémem. Dále připomněla, že gynekologicko-porodnické oddělní pracuje velmi kvalitně, nemocnice je nemocnicí rodinného typu a není důvod, aby všechny ženy rodily ve velkých nemocnicích. Sama má s poskytovanou péčí ty nejlepší zkušenosti.

Proti omezení péče se vymezují i obce.

Další vystupující byla místopředsedkyně OS Ivana Břeňková, která mohla na jednání zastupitelstva vystoupit, neboť vlastní na území kraje nemovitost. Místopředsedkyně sdělila, že rušení části nemocnic vrhá nemocnici do spirály, kterou jsme zažili jinde. Na útlum jednoho akutního oddělení naváže ukončení činnosti dalšího a vše končí omezením akutní péče. Závěrem se opět zeptala se, kdo a kdy rozhodl o zrušení gynekologicko-porodnického oddělení. Na základě jejího vystoupení byl vznesen dotaz, kdo je kompetentní o zrušení oddělení rozhodnout.

Poté zastupitelé umožnili vystoupit předsedkyni OS Dagmar Žitníkové, která sdělila, že podle informací, které má z veřejných listin, měla změnu spektra poskytované péče v nemocnic schválit Rada Plzeňského kraje jako orgán zastupující jediného akcionáře. Předsedkyně Žitníková uvedla konkrétní zkušenosti se zrušením jiných akutních oddělení, kdy v návaznosti na tyto změny většina zařízení přestala poskytovat akutní zdravotní péči. Připomněla, že útlum jednoho akutního oddělení vyvolává řetězovou reakci, snižují se výkony na RTG, CT, v laboratořích a to vše s sebou nese snížené finanční prostředky za poskytovanou péči. V konkrétním případě je zřejmé, že po ukončení činnosti gynekologicko-porodnického oddělení se bude řešit útlum dětského (novorozenecké oddělení) a to opět sníží příjmy nemocnice.

Po vystoupení zástupců odborů se rozpoutala bohatá diskuze mezi zastupiteli. Bohužel konkrétní závěr k návrhu zrušit gynekologicko-porodnické oddělení není. Zazněla ale informace, že hejtman Josef Bernard nemocnici osobně navštíví.

Foto autorka a Ivana Břeňková

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:15

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 17. 2. 2023 / 20:39

Odboráři sokolovské nemocnice se sešli na konferenci

Ve čtvrtek 2. února se odboráři z Nemocnice Sokolov sešli na odborové konferenci.

Aktuality 16. 2. 2023 / 21:50

Českobudějovický pohodový konec roku: IKEA, muzikál a kapři

Nápad na závěrečnou akci roku 2022 vznikl tradičně tam, kde vzniká spoustu dobrých nápadů, akorát si je občas nepamatujeme :-)

Načíst další
 
Napište nám