Odboráři klidný prosinec nemívají

Každý z nás by si rád přál, aby byl prosinec měsíc klidu a pohody, abychom se mohli trochu zastavit, v klidu připravit na vánoční svátky, věnovat se svým blízkým. Bohužel často opak je pravdou. Poslední dny roku jsou pro mnohé všechno možné, jen ne časem klidu a pohody, zejména pro nás odboráře. Za sebe můžu říci, že kdybych se držel hesla „Kdo chvátá, nemá štěstí“, štěstí by se mi vyhýbalo.

Konec roku ale vede všechny k bilancování, a také já musím konstatovat, že letošním roce mám několik věcí, nad kterými se musím zamyslet.

Letošní rok byl pro mě zlomový, ale vše se dělo v rámci zdravotnictví.

Po 40 letech mi byl zrušením pracovního místa vrchní sestry ukončen pracovní poměr. Naštěstí při mém důchodovém věku jsem si říkal, že o to více se budu moci věnovat práci v odborové organizaci. Na společném jednání krajských rad v dubnu v Kolíně můj organismus řekl dost a já se tak ocitl v Oblastní nemocnici Kolín.

Musím tímto poděkovat všem lékařům i sestřičkám, kteří se tam o mě starali. Znáte to, jaký je zdravotník špatný pacient. Omlouvám se, jestli jsem jim jejich nelehkou práci ještě něčím ztížil.

Ale tím moje peripetie nekončí. Po půl roce po různých vyšetřeních jsem absolvoval operaci v Mulačově nemocnici v Plzni. I zde bych chtěl všem poděkovat.

Jako pacient, zdravotník a hlavně odborář musím konstatovat, že by personál ve všech nemocnicích, kde jsou odměňováni mzdou, měl mít výhodu platového odměňování a měl být oceňován stejně, jako my v nemocnicích patřících Ministerstvu zdravotnictví.

Ale jestli si myslíte, že u nás jsme bez problémů, jste na omylu. Mezi tím se začala transformace psychiatrických nemocnic. Vedení ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví najmenovalo transformační tým, do kterého se nám nyní po půl roce podařilo po jednáních doplnit zástupce výboru naší odborové organizace.

Vzhledem k tomu, že jsem měl čas, mohl jsem si prostudovat podklady, které jsme k transformaci obdrželi. A nemohu uvěřit, že by naše nemocnice po 140 letech trvání byla utlumena, rozdrobena a že pacienti budou dle svého bydliště zařazeni do nějakých center duševního zdraví nebo že personál bude za nimi někam docházet.

Zúčastnil jsem se 2. kulatého stolu k transformaci nemocnic, který se konal 13. listopadu na Ministerstvu zdravotnictví. Byl jsem velice překvapen, jak neradi ministerští pracovníci pověření řízením transformace přijímají jiný názor. Například na dotaz, proč se u nás reforma připravuje, když jinde zkrachovala, mi bylo odpovězeno, abych jim to písemně poslal, že oni, o tom nic neví. Spíš bych čekal odpověď, kde transformace v péči o duševně nemocné tak, jak ji připravují, pomohla.

Tím samozřejmě nechci říci, že určité změny nejsou nutné. Také si myslím, že by s touto reformou měla být seznámena široká veřejnost a zajištěny následné kroky týkající například zajištění pobytů v sociálních službách, bydlení, zajištění práce, financí pacientů atd.

Konec roku v naší odborové organizaci znamená vždy přípravu nové kolektivní smlouvy. Doufám, že i nyní bude jednání probíhat jako v loňském roce.

V letošním roce jsme se obrátili na vedení odborového svazu a uspořádali seminář týkající kolektivního vyjednávání a dodržování zákoníku práce. Seminář se 5. prosince konal za účasti přednášejícího JUDr. Dominika Brůhy, kterému velmi děkujeme. Častým dotazem byly přesčasy a neproplácení přesčasových hodin, krácení směn atd.

Pro své členy pořádá naše odborová organizace mnoho akcí, máme systém vlastních benefitů a nabízíme benefity odborového svazu, ale hlavní prioritou je vysvětlovat všem podstatu činnosti odborů. Bohužel se nám nedaří ve větší míře získávat nové členy, přestože máme velmi dobře zajištěn kontakt s novými zaměstnanci. To vidím jako stálý úkol i do dalšího roku. Svůj příspěvek ukončím přáním všeho nejlepšího do nového roku, bohatého Ježíška a šťastného prožití svátků vánočních. A hlavně všem hodně zdraví.

Milan Synek – vizitka

„Mým životem je blázinec, moje tempo vražedné.“ Do Psychiatrické léčebny v Dobřanech (nyní nemocnice) jsem nastoupil v roce 1976 jako sanitář. Postupně jsem vystudoval Střední zdravotnickou školu v Plzni, poté specializaci v oboru psychiatrie a dále zdravotnický management. Od roku 1993 od roku 2019 jsem pracoval ve funkci vrchní sestry. Členem odborů jsem od roku 1972, začínal jsem jako úsekový důvěrník a od roku 1991 jsem předsedou odborové organizace. V současnosti jsem členem krajské a výkonné rady odborového svazu.

Podobné články

Aktuality 19. 1. 2023 / 17:22

Snad dojde ke stabilizaci sociálního dialogu

Situace je těžká. Ceny energií jsou stále velice vysoké, stoupá cena potravin a bydlení a dá se očekávat, že během roku to lepší nebude.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Aktuality 11. 1. 2023 / 13:26

Restart odborové organizace v Krajské nemocnici Liberec, a. s.

Na konci roku 2019 byl zvolen nový výbor ZO v Krajské nemocnici Liberec, a. s. Převzali jsme velmi nízkou členskou základnu a zjistili jsme, že většina zaměstnanců nemá informace o odborovém svazu.

Načíst další
 
Napište nám