Odboráři z ostravského Čtyřlístku navštívili adventní Vídeň

Dne 15. prosince uspořádala základní odborová organizace ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením pro své členy adventní zájezd do Vídně. Protože byla jeho cena díky příspěvku z fondu kulturních a sociálních potřeb velmi příznivá, byl zájezd velmi brzy obsazen.

Protože jsme po Vídni nechtěli cestovat městskou hromadnou dopravou, zakoupili jsme ve spolupráci s dopravcem kartu, která nás opravňovala k vjezdu do centra města, což je běžně v době adventu zakázáno kvůli velkému množství turistů a s tím spojeným problémům s dopravou v tomto období. Do Vídně jsme přijeli kolem deváté hodiny ranní a velkým překvapením pro nás bylo to, že ačkoliv se u nás v Ostravě v tento den pohybovaly teploty nad bodem mrazu, Vídeň byla pokryta sněhem. Ten nás pak provázel po celý den a umocňoval poetiku adventních dnů a blížících se Vánoc.

Naše první kroky vedly do areálu krásného zámku Schönbrunn, jehož historii i současnost nám představila naše paní průvodkyně. Když jsme se nabažili krásných pohledů a pořídili pár fotek na památku, otevřely se před zámkem jedny z nejmalebnějších vánočních trhů s neopakovatelnou atmosférou starých časů. Prodejci tady nabízeli vánoční ozdoby vyrobené z různých materiálů a tvarů, ale i pravý vánoční svařák či punč nebo opékané brambory na několik způsobů.

Kolem poledne jsme nastoupili do autobusu a odjeli do centra Vídně. Kdo měl zájem, mohl absolvovat komentovanou prohlídku po nejvýznamnějších pamětihodnostech města s návštěvou zdejších menších adventních trhů anebo se mohl pustit sám na největší adventní trhy před městskou radnicí, kde nechybělo ani kluziště, dětské dílničky a další atrakce a hlavně neopakovatelná světelná výzdoba. Přestože po celý den vládlo zimní počasí, zahřáli jsme se voňavým punčem a ochutnali některé z rakouských adventních specialit. Na památku si někteří z nás odvezli z Vídně tradiční a originální hrníček, aby nám ještě dlouhou dobu připomínal krásně prožitý předvánoční den.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 7. 11. 2022 / 22:11

Rychlá a vynikající práce jihomoravských odborářů zabránila transformaci nemocnic

Jsou odbory akceschopné, nebo jsme ti, kteří ustrnuli v čase? V mnoha případech dostáváme různé nálepky.

Aktuality 20. 10. 2022 / 9:48

Vsetínští odboráři si krátce odpočinuli v Turčianských Teplicích

Odborová organizace Sociální služby Vsetín již dva roky plánovala wellness pobyt pro své členy a jejich rodinné příslušníky.

Aktuality 25. 9. 2022 / 20:11

Setkání bývalých zaměstnanců FN Plzeň

V pátek 23. září 2022 jsme uspořádali každoroční setkání s bývalými zaměstnanci Fakultní nemocnice Plzeň.

Načíst další
 
Napište nám