Odbory chystají blokády „oblíbených“ ministerstev

Do konce června se žádný velký celostátní stávkový protest neuskuteční. Rozhodl o tom v úterý 22. května 2012 Sněm Českomoravské konfederace odborových svazů. Odbory očekávají, jak 4. června dopadne jednání předsednictva tripartity, zda premiér Petr Nečas a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přistoupí na odklad důchodové reformy, nebo zda ji budou chtít za každou cenu spustit. Zároveň se odbory soustředí na přípravu státního rozpočtu pro rok 2013, protože se obávají, že v něm může dojít k dalším drastickým škrtům. Svůj nesouhlas s asociálními reformami budou odbory dál dávat najevo nejrůznějšími formami protestů a doufají, že veřejnost význam těchto protestů pochopí a podpoří je. Zároveň budou odbory dál pokračovat v analyzování vládních kroků a jejich dopadů na občany.

V květnu a červnu se ovšem uskuteční blokády pěti „nejoblíbenějších“ ministerstev.

První se bude konat v úterý 29. května před Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a před Ministerstvem kultury. Od 8 do 16 hodin se zde uskuteční happening, pořádaný členy odborových svazů sdružujících umělce nejrůznějších profesí a zaměstnance kultury a ochrany přírody. Spolu s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství se akce zúčastní také iniciativa Za svobodné vysoké školy.

Termín blokády Ministerstva zdravotnictví je předběžně stanoven na úterý 4. června.

Den blokády Ministerstva práce a sociálních věcí se ještě upřesňuje – hlavními organizátory akce budou Odborový svaz státních orgánů a organizací a Národní rada osob se zdravotním postižením.

K blokádě Ministerstva financí by mělo dojít ve čtvrtek 7. června.

V příštím týdnu by měla ČMKOS zformulovat, co odbory chtějí prosadit, má to být něco podobného, jako když politické strany formulují svůj volební program, aniž by se ovšem odbory chtěly stát politickou stranou.

Více než stotisícovou demonstraci, která se uskutečnila 21. dubna v Praze na Václavském náměstí, považují odbory za doklad toho, že spolupráce s občanskými iniciativami se osvědčila jako dobrá a prospěšná.

Českomoravská konfederace odborových svazů ještě jednou děkuje všem účastníkům dubnové demonstrace.

 

Podobné články

Aktuality 5. 12. 2022 / 12:28

Co vzkazují delegáti sjezdu ministrovi zdravotnictví? PODÍVEJTE SE!

Poprvé v historii odborového svazu se stalo, že se jeho sjezdu nezúčastnil ministr zdravotnictví!

Aktuality / 8:51

Odstupné při pracovním poměru na dobu určitou

Náleží odstupné zaměstnanci v pracovním poměru uzavřeném na dobu určitou?

Aktuality 30. 11. 2022 / 9:41

Závěrečná konference projektu Rozvoj systému sociálních služeb

Dne 28. listopadu 2022 se v Praze konala závěrečná konference projektu Rozvoj systému sociálních služeb.

Načíst další
 
Napište nám