Odbory jednaly se zástupci vlády o letošní valorizaci platů

S cílem projednat návrhy na valorizaci platů zaměstnanců veřejných služeb, k níž by mělo dojít ještě v tomto roce, se v úterý 7. června odpoledne sešli zástupci odborů se zástupci vlády. Před jednáním odboráři obdrželi materiály, které obsahovaly čtyři varianty valorizace platových tarifů.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zahájil jednání a předložené čtyři návrhy okomentoval.

Ministr financí Zbyněk Stanjura připomněl současnou ekonomickou situaci a vládní záměr změny státního rozpočtu. Ministři také sdělili, že návrh není projednán v koalici.

Předseda ČMKOS Josef Středula zopakoval požadavky odborů na valorizaci platů, jejichž cílem má být ne růst platů, ale pouze zachování kupní síly zaměstnanců veřejného sektoru. Připomněl, že odbory požadovaly změnu platových tarifů od 1. července.

Předsedkyně OS Dagmar Žitníková připomněla, že na dnešní jednání měli, podle dohody z dne 25. května, přijít vládní zástupci s návrhem, na kterém bude koaliční shoda. Čas kvapí, na zaměstnance negativně dopadá zdražování, lidé jsou nervózní, všichni očekávají konkrétní výstupy.

Předseda OS hasičů Jiří Jílek sdělil, že odbory očekávají, že valorizace se bude týkat i příslušníků bezpečnostních sborů, což bylo vládní stranou potvrzeno.

V diskuzi vládní zástupci oznámili, že podporují dvě ze čtyř navržených variant. Odbory na jejich sdělení reagovaly, první preferovaná varianta by znamenala brutální propad příjmů zaměstnanců, druhá varianta by znamenala velký propad.

Místopředseda vlády Ivan Bartoš uvedl, že by měl být rozdíl mezi navýšením tarifů zaměstnanců, kteří již od 1. ledna navýšení obdrželi, a zaměstnanců, kterým nebyly platové tarify už dva roky upravené.

Odbory deklarovaly, že toto je i jejich záměr. Platy zaměstnanců, kteří jsou uvedení v příloze č. 1 nařízení vlády, nebyly zvýšené již dva roky, je potřeba tyto skupiny podpořit.

Prezident Unie orchestrálních hudebníků Jiří Dokoupil uvedl konkrétní příklad ze svého ranku.

Na závěr jednání se zástupci vlády a odborů dohodli, že další jednání bude následovat nejpozději do 14 dnů. Potvrzeno bylo také, že o růstu platů na rok 2023 se začne vyjednávat v srpnu.

Foto autorka

Podobné články

Aktuality 2. 2. 2023 / 8:41

Rok 2022 na pražské ZZS: vytrvalost a přesvědčení o dobré věci

Odborová organizace ZO OSZSP ČR Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy má nyní 235 členů, tedy více než polovinu zaměstnanců ve výjezdových skupinách a operačním středisku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 12:08

Podporujeme kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR podporuje kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE, kteří v úterý 31. ledna zahájili v souvislosti s kolektivním vyjednáváním stávku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 10:49

Podpořili jsme britské odboráře v jejich obraně práva na stávku

Vláda Velké Británie útočí na právo na stávku a navrhuje legislativu, která přitvrdí podmínky pro stávkující odbory veřejných služeb, včetně zdravotnictví.

Načíst další
 
Napište nám