Odbory jednaly se zástupci vlády o platech. Bez konkrétního výsledku

V úterý 25. května se sešli na úřadu vlády zástupci odborů se zástupci vlády na jednání o platech pro zaměstnance ve veřejných službách. Odborovou delegaci vedl předseda ČMKOS Josef Středula, vládní premiér Petr Fiala.

Josef Středula zopakoval, že odbory opakovaně žádaly vládu o změnu rozhodnutí nezvýšit platy státním zaměstnancům a také zaměstnancům ve veřejných službách, kteří jsou zařazeni v příloze č. 1. nařízení vlády. Od začátku roku se ovšem situace zaměstnanců výrazně změnila. Inflace dosahuje skoro 15 procent, narostly ceny potravin, energií, zdražilo se téměř vše. Odbory proto své požadavky upravily. Chtějí, aby se zaměstnancům nezhoršila jejich životní úroveň, nechtějí propady reálných platů.

Odbory navrhují, aby vláda zvýšila platové tarify všem zaměstnancům od 1. července o předpokládanou inflaci. Zaměstnancům, kteří měli zvýšené platy od 1. ledna, by se měly platy procentuálně upravit do výše předpokládané inflace.

Zástupci vlády si návrhy odborů vyslechli. Na jednání proběhla bouřlivá diskuze.

Předseda OS státních orgánů a organizací Pavel Bednář znovu zopakoval, že část zaměstnanců úřadu práce, který vyplácí sociální dávky, je v paradoxní situaci. Vzhledem ke svým nízkým platům jsou zaměstnanci sami zároveň příjemci sociálních dávek. Předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková připomněla, že zaměstnanci uvedení v příloze č. 1 a státní zaměstnanci neměli zvýšení platů již dva roky. V případě členů tohoto odborového svazu se jedná o nezdravotníky v nemocnicích, všechny profese v sociálních službách vyjma sociálních pracovníků a pracovníků v přímé péči a ze státní služby především o hygieniky. Současná ekonomická situace žene do bídy i střední třídu. Dávky jsou posledním řešením. Lidem se má vyplatit pracovat. Je demotivující nevyžít z platu.

Předseda OS hasičů Jiří Jílek připomněl nejen náročnou práci příslušníků, ale nezbytnost práce personálu, který poskytuje příslušníkům tolik potřebné zázemí.

Stejný názor ohledně pracovníků, kteří vytvářejí zázemí pro práci jiných, vyslovil také předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Nepedagogové jsou také v příloze č. 1.

Zástupci vlády argumentovali napjatým rozpočtem, nutností stanovit priority a vládní zodpovědností.

Premiér Fiala na závěr odborářům sdělil, že nemá mandát celé koalice, aby přednesli konkrétní rozhodnutí.

Předsedkyně Žitníková apelovala, že není možné, aby se takovéto jednání ukončilo bez závěru. Požádala premiéra, aby návrhy odborů projednali v koalici a aby na místě stanovil konkrétní termín pro další jednání. Znovu se zástupci vlády s odbory sejdou v úterý 7. června.

Foto Úřad vlády

Podobné články

Aktuality 14. 11. 2022 / 21:07

Bylo mně ctí a těším se na další čtyři roky spolupráce

V životě každého člověka jsou významné chvíle a milníky, které často rozhodují o jeho dalších krocích. Významné milníky má i náš svaz a mezi ty nejdůležitější patří sjezd.

Aktuality / 20:53

Výkonná rada v listopadu

Těsně před zahájením sjezdu OS se ve středu 9. listopadu na posledním společném jednání v dosavadním složení sešly výkonná a dozorčí rada odborového svazu.

Aktuality 12. 11. 2022 / 23:46

Projekt Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb

V hotelu Duo v Praze se 2. listopadu 2022 uskutečnila závěrečná konference projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb, ...

Načíst další
 
Napište nám