Odbory, pandemie a moderní technologie

„Všechno zlé je k něčemu dobré“, praví české přísloví. A já nemohu než souhlasit. Tento článek by měl být především o mnou absolvovaném webináři Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU), ale právě tato forma vzdělávání nebo komunikace obecně je i tím „dobrým“ jevem, o kterém bych chtěl mluvit. Ale vše popořadě.

18. června se konal výše zmíněný webinář na téma budování síly, vlivu odborů v době pandemie. Přesněji o důležitosti organizování lidí pro společný postup a využívání sociálních sítí k tomuto účelu. Ukazuje se, že i odbory napříč Evropou se učí tyto sítě aktivně používat a zároveň již dokáží vnímat i určitá rizika s nimi spojená.

Důležitá věc, kterou se musíme při používání sociálních sítí naučit, je brát je jako veřejný prostor. Tedy i v uzavřených skupinách publikovat věci ověřené a kultivovanou formou. Ani uzavřená skupina není „trezorem“ pro informace.

Sociální sítě ale zajisté jsou skvělým nástrojem pro informování členské základny nebo potenciálních budoucích členů. Jejich obrovská síla spočívá v rychlosti, dostupnosti a relativní finanční nenáročnosti. Tedy alespoň pokud se nebudeme bavit o placených kampaních. Samotný obsah ale nebyl to jediné, co mě na webináři zaujalo.

Poslední týdny byly opravdu hektické. Dokončoval jsem studium a samozřejmě normálně chodil do práce. Vzdělávací akce vyžadující fyzickou přítomnost by pro mě byla naprosto nereálná. Dlouhé cestování, možná dokonce i s ubytováním (bavíme se o akci s mezinárodní účastí). A právě toto je silná stránka moderních technologií. Umožňují lidem překonávat vzdálenosti a neuvěřitelně šetřit čas i náklady, které jsou nutné při osobním setkání.

Slyším vaši námitku a naprosto souhlasím. Osobní setkání jsou nenahraditelná a často i efektivnější. Nemluvím tady o nahrazení takových setkání, ale o jejich doplnění. Výhody jsou neoddiskutovatelné. Co třeba uspořádání vzdělávací akce nebo jen debaty pracovníků v nepřetržitém provozu? Najít vhodný termín a místo je často skutečný oříšek. On-line varianta může být pro spoustu lidí lákavou a dostupnou alternativou.

A právě digitalizace je tím pozitivním, co na současné situaci nacházím. Akcelerovala snad ve všech oblastech našeho života. Nejen ve zdravotnictví, ale i školství a jak se ukazuje, pozadu nezůstávají ani odbory. Moderní technologie mají i zde své místo a je jen na nás, zda je dokážeme efektivně využít. Nabízí se právě oblast vzdělávání členské základny, ale i náboru nových členů.

U sociálních médií jsem si plně vědom i jejich odvrácené strany. Přesto, nebo právě proto, se domnívám, že jejich implementace do práce odborů je podmínkou jejich dalšího úspěchu. Neměli bychom se tedy bát je používat na všech úrovních.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám