Ohlédnutí za horkými prázdninovými týdny a dny

Letošní léto bylo pátým nejteplejším od roku 1775. Horko bylo nejen ve vzduchu. Ráda bych se ohlédla nejen za těmi horkými dny, ale také připomněla, co jsme v tyto týdny a dny prožili na našem odborovém svazu. Otvírám diář a rojí se vzpomínky na první týdny v červenci, kdy jsme spolu s našimi záchranáři navštívili Poslaneckou sněmovnu a vyslechli si, jak se naložilo s předčasnými odchody do důchodu bez krácení penzí našich záchranářů. Tentokrát nevyšlo schválení pozměňujícího návrhu na předčasný odchod a my všichni čekáme dál, co připraví Ministerstvo práce a sociálních věcí pro záchranáře. Čas se krátí a je potřeba špatně přijatou novelu zákona v minulém volebním období napravit, její účinnost se přibližuje každým dnem.

Další významná událost, která se v těchto horkých měsících stala, byla návštěva generálního tajemníka Evropské federace odborových svazů (EPSU) Jana Willema Goudriaana. Zajímal se o problémy ve zdravotnictví a v sociálních službách. Bylo to milé setkání a věřím, že se k nám zase Jan Villem vrátí. Problémů k řešení v obou zmíněných oblastech je až dost.

Jako červená niť se oběma měsíci vinula jednání odborových svazů veřejných služeb a státní správy o platech v těchto sektorech. Opakovaně jsme se setkávali, připravovali se na jednání a hodnotili výsledky jednání s vládou. K závěru jsme dospěli až k úterý 23. srpna 2022, kdy vláda a zástupci odborových svazů veřejných služeb a veřejné správy došli k dohodě. Navýšily se platy zaměstnancům jak ve veřejné správě, tak státním zaměstnancům o 10 % od 1. září 2022. V našem svazu se to týká hygieniků, ale i zaměstnanců zařazených v příloze č. 1 nařízení vlády č. 341/2017, mezi něž patří například technickohospodářští pracovníci, zaměstnanci úklidu, stravovacích a prádelenských provozů, údržbáři a další.

Kromě toho jsme se účastnili řady schůzek na krajských úřadech spolu s krajskými radami. Aktivně jsme se zapojili do on-line jednání k personálnímu standardu, kde je pro nás nepřijatelné zavedení minimálního personálního standardu v jednotlivých sociálních službách. Do toho jsme připravovali sjezdové materiály, ladili krajské konference a připomínkovali návrhy našich vnitřních materiálů. Mohla bych asi jmenovat další a další jednání, rozhovory do médií atd., ale to je součást naší běžné práce. Do toho jsme čerpali dovolenou a trávili ji se svými blízkými.

Ráda připomínám velmi milou událost, která se konala 27. srpna v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě. Udělovala se tu cena Anděl mezi zdravotníky. Projekt, se kterým přišel David Novotný, je určený pro lékaře, zdravotní sestry, pečovatele, lékárníky a záchranáře. V minulém Bulletinu jsme psali o naší nominované člence Janě Kudové z odborové organizace z Městské správy sociálních služeb v Mostě, které moc děkuji za účast v této soutěži. Byl to krásný večer plný poděkování zdravotníkům a zaměstnancům v sociálních službách. Padla zde silná slova o úctě, respektu, vděčnosti, hrdinství našich zdravotníků a připomnělo se náročného období pandemie COVID-19 v uplynulých dvou letech.

Přiznávám, že jsem celý den přemýšlela a připravovala si poděkování našim zdravotníkům a zaměstnancům v sociálních službách. Po tolika řečnících s tolika pochvalami jsem při svém vystoupení vyslovila jedno přání: aby tuto chválu přítomní zástupci z Ministerstva zdravotnictví a z Ministerstva práce a sociálních věcí připomněli svým ministrům, aby ji měli na mysli, až se bude vyjednávat o platech a mzdách a dalších benefitech pro tyto zaměstnance. Protože slova chvály zazní, ale naši zdravotníci a zaměstnanci v sociálních službách musí cítit, že je tato společnost i nadále oceňuje a motivuje k další práci po tak náročném období, kterým si prošli. Věřím, že jednání o platech a mzdách, která budou zahájena v září, budou úspěšná a chvála se promění v hmatatelné činy.

Horké léto bude střídat přicházející podzim, o kterém bychom mohli říci, že vše dozrává a budeme sklízet ovoce, které nám vyrostlo, a vychutnávat jeho vůni a chuť.

A ono tomu tak bude. Před námi jsou krajské konference s hodnocením uplynulého volebního roku, volbou členů do krajských rad a výkonné rady. Vrcholem bude v listopadu náš sjezd, kde společně zhodnotíme společné čtyři roky práce našeho odborového svazu. Přijmeme změny v našich základních dokumentech a budeme volit vedení a dozorčí radu. Tak nevím, jestli ten podzim nebude ještě přeci jen také horký.

Přeji všem krásné dny a těším se na setkání na krajských konferencích.

Foto ze soutěže Anděl mezi zdravotníky autorka

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:53

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Aktuality 24. 2. 2023 / 16:28

Bitvu o jihomoravské zdravotnictví jsme vyhráli, ale…

Chtěl bych se zamyslet nad směřováním zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Aktuality 18. 1. 2023 / 18:15

Přišel, mile překvapil a chce zase přijít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přijal pozvání na lednové jednání výkonné rady a dozorčí rady OS a vzal s sebou i svůj tým.

Načíst další
 
Napište nám