OS veřejných služeb a správy s ministrem Jurečkou o platech

V pondělí 17. ledna se na Ministerstvu práce a sociálních věcí sešli představitelé odborových svazů zastupujících zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy a předseda ČMKOS Josef Středula s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Obsahem jednání byla příprava státního rozpočtu na rok 2022 v návaznosti na zvýšení platů zaměstnanců veřejných služeb.

Odboráři na jednání znovu zopakovali zásadní důvody, proč trvají na zvýšení platů, a to ve stejném čase, jak bude přijat státní rozpočet. Ve zkratce připomněli, že část zaměstnanců už druhým rokem nemá ve svých peněženkách žádné navýšení a přitom rostou náklady na živobytí. Vysoké ceny energií, potravin a dalšího zboží dostávají mnoho pracovníků do neřešitelných situací. Navíc s růstem minimální mzdy, který odbory samozřejmě vítají, se další část zaměstnanců odměňovaná platem dostala do situace, kdy je jejich tarif nižší než minimální mzda. Kuchařkám, vrátným, údržbářům, uklízečkám mnoha dalším pracovníkům musí zaměstnavatel doplácet finanční částky do minimální mzdy.

Odboráři znovu připomněli, že pracovat se musí vyplatit. Není možné, aby lidé, kteří poctivě pracují, nebyli schopní ze své práce uživit rodiny. Ve velkých problémech dnes nejsou jen nízkopříjmoví zaměstnanci, ale také část zaměstnanců, kteří patří mezi tzv. střední třídu. Stává se, že si pro dávky chodí i úředníci z úřadu práce, kteří je vyplácejí.

Mantra, že státní úředníci jsou přeplacení a je jich mnoho, na jednání také vzala za své. Odboráři připomněli, že úředníci pouze plní zadání státu a jejich vzdělání je ve srovnání s ostatními profesemi vyšší, takže srovnání průměrných platů jako celku není vypovídající.

Předsedkyně Dagmar Žitníková situaci konkrétně přiblížila na příkladu zaměstnanců hygienické služby, kteří musejí splňovat náročné podmínky pro výkon práce, jsou pod služebním zákonem, nemohou si nikde přivydělat.

Jednání bylo konstruktivní a věcné. Ministr Jurečka si všechny argumenty odborů vyslechl a závěrem zdůraznil, že vláda rozhoduje jako celek.

Další kolo jednání by se mělo konat za účasti ministra financí Zbyňka Stanjury.

Podobné články

Aktuality 2. 2. 2023 / 8:41

Rok 2022 na pražské ZZS: vytrvalost a přesvědčení o dobré věci

Odborová organizace ZO OSZSP ČR Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy má nyní 235 členů, tedy více než polovinu zaměstnanců ve výjezdových skupinách a operačním středisku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 12:08

Podporujeme kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR podporuje kolegy odboráře z OS KOVO NEXEN TIRE, kteří v úterý 31. ledna zahájili v souvislosti s kolektivním vyjednáváním stávku.

Aktuality 31. 1. 2023 / 10:49

Podpořili jsme britské odboráře v jejich obraně práva na stávku

Vláda Velké Británie útočí na právo na stávku a navrhuje legislativu, která přitvrdí podmínky pro stávkující odbory veřejných služeb, včetně zdravotnictví.

Načíst další
 
Napište nám