Podporujeme demonstraci NE 68 proti zvýšení důchodového věku

Vážené kolegyně a kolegové, z médií a našich předcházejících informací všichni dobře víte, že současná vláda vedle již Senátem schválené změny zákona o důchodovém pojištění, kterou se upravuje valorizační vzorec pro zvyšování důchodů, připravuje také komplexní důchodovou reformu.

K návrhu reformy odbory nedostaly žádné bližší informace, čerpáme pouze z materiálů, které se vyskytly v médiích, a z vyjádření politických zástupců vládnoucích stran. Nicméně informace, že by zaměstnanci měli odcházet do penze v 68 letech, jsou pro nás, i z hlediska vás, které zastupujeme, nepřijatelné.

Všichni víte, že jsme se naopak snažili pro některé profese věk odchodu do důchodu snížit. Považujeme za nedůstojné, aby se lidé, kteří se svou prací ve prospěch jiných vyčerpali natolik, že nedokážou dál pracovat, museli ponižovat na úřadech práce.

Důchodový věk 65 let jsme považovali a považujeme za maximálně možný a k němu chceme zakotvit možnost dřívějšího odchodu do penze pro zaměstnance, kteří vykonávali práce v kategorii rizika III a IV. Nenutíme nikoho, aby do důchodu odcházel v případě, že mu zdraví slouží a může dál pracovat, ale chceme důstojné podmínky pro ty, kteří již pracovat nemohou.

Nesouhlasíme s tím, že náš důchodový systém je neudržitelný. Vláda nám neříká pravdu. Systém je udržitelný v závislosti na rozhodnutích politiků a na jejich ideologickém postoji. Vše je otázkou priorit a míry solidarity ve společnosti.

Na protest proti zvýšení věku pro odchod do důchodu a na podporu možnosti dřívějšího odchodu pro zaměstnance rizikových profesí se proto přidáváme ke kolegům z odborového svazu KOVO.

Demonstrace NE 68 se bude konat ve středu 29. března v Praze a začne v 11 hodin na Letné. Odtud se průvod přesune k Úřadu vlády, kde ve 12 hodin vystoupí zástupci odborů. Plakát k demonstraci viz níže jako soubor ke stažení, podrobnější informace a pokyny byly zaslané do odborových organizací.

Proti zvýšení důchodového věku se můžete vymezit také podepsáním petice, která byla rovněž zaslána do odborových organizací a kterou si můžete stáhnout z webu www.ne68.cmkos.cz

 

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 20. 3. 2023 / 14:56

Ústecká on-line porada dne 16. 3. 2023 – zpráva krajské rady

Krajská rada Ústeckého kraje je nyní sedmičlenná a pracují v ní členové v sociálních službách, v hygienické službě a ve zdravotnictví.

Aktuality 20. 3. 2023 / 7:44

Královéhradecká krajská rada jednala s hejtmanem a náměstky

V pondělí 13. března se konala schůzka královéhradecké krajské rady s vedením Královéhradeckého kraje.

Aktuality 16. 3. 2023 / 9:02

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Načíst další
 
Napište nám