Poslanci zdravotního výboru jednali o univerzitních nemocnicích. Byli jsme u toho

Ve středu 7. června se v Poslanecké sněmovně sešel výbor pro zdravotnictví, aby projednal návrh zákona o univerzitních nemocnicích. Jednání výboru se zúčastnili také zástupci odborových organizací z fakultních nemocnic a vedení odborového svazu.

Jednání výboru bylo poměrně vzrušené. Návrh obhajovali zástupci Ministerstva zdravotnictví, ale na konkrétní dotazy a připomínky neodpověděli. Účastníci jednání tedy nezjistili, proč se má zákon připravit a kdo z něj bude mít prospěch. V rámci jednání výboru bylo umožněno, aby se svými stanovisky vystoupili zástupci veřejnosti – odborných a odborových organizací.

První vystupující byla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková, která znovu zopakovala, proč odbory odmítají návrh zákona jako celek. Důvody jsou popsány v dopise odborových organizací a odborového svazu (viz níže). Závěrem vystoupení požádala, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně projednávání návrhu přerušit a vrátit návrh předkladateli k přepracování.

Dalším vystupujícím byl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora návrh k připomínkám vůbec nedostala. Její stanovisko je shodné s návrhem OS: návrh stáhnout.

Také předseda LOK-SČL Martin Engel vystoupil s odmítavým stanoviskem.

Za odborový svaz sdělil členům výboru informace z terénu Vít Přibylík. V jeho vystoupení zaznělo, že fakultní nemocnice jsou nemocnice „poslední možností“. Z důvodu rušení lůžek v regionálních nemocnicích se členové posádek záchranné služby stále častěji dostávají do neřešitelné situace – nemají komu předat pacienta. Pokud v terénu vše selže, stále nastupuje fakultní nemocnice. Tato zařízení jsou garancí zdravotní péče pod státem. Co se stane, pokud zde stát ztratí svůj vliv?

Za odbory přednesl svůj příspěvek také předseda základní organizace Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Lorenc, který se mimo jiné ptal, co bude s dluhy stávajících fakultních nemocnic a v čem se zlepší spolupráce fakult a univerzit. Zákon to deklaruje, ale konkrétní řešení v něm chybí.

Poslankyně Jana Hnyková navrhla výboru zákon vrátit a přepracovat.

Pokud máte zájem a čas, můžete si celé jednání výboru vyslechnout na odkazu http://psp.cz/sqw/hp.sqw?k=3206&ido=1128&td=22&cu=49

Foto Lubomír Francl

Podobné články

Aktuality 20. 3. 2023 / 14:56

Ústecká on-line porada dne 16. 3. 2023 – zpráva krajské rady

Krajská rada Ústeckého kraje je nyní sedmičlenná a pracují v ní členové v sociálních službách, v hygienické službě a ve zdravotnictví.

Aktuality 20. 3. 2023 / 7:44

Královéhradecká krajská rada jednala s hejtmanem a náměstky

V pondělí 13. března se konala schůzka královéhradecké krajské rady s vedením Královéhradeckého kraje.

Aktuality 16. 3. 2023 / 9:02

Základní instinkt

Základním instinktem je přežít. Proto si dovolím tvrdit, že v letošním roce došlo na půdě odborového svazu k zásadnímu milníku.

Načíst další
 
Napište nám