Postcovidová konference středočeské záchranky

Po covidem vynucené pauze opět navázala třistapadesátičlenná Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje na tradici výročních konferencí v Kutné Hoře.

V sále pod věžemi nádherné gotické katedrály sv. Barbory se v úterý 5. dubna sešlo na devadesát delegátek a delegátů, kteří mezi sebou přivítali vedení záchranky v čele s ředitelem MUDr. Pavlem Rusým, hejtmanku Středočeského kraje Mgr. Petru Peckovou a v neposlední řadě vedoucí právního a sociálního oddělení našeho svazu Ing. Ivanu Břeňkovou. Také zástupce České tiskové kanceláře a další novináře.

Atmosféra jednání byla plná očekávání i napětí, neboť po krajských volbách máme nové vedení jak kraje, tak i záchranky. Vše nakonec dopadlo výborně.

Hejtmanka Petra Pecková mile překvapila svou dokonalou informovaností o chodu záchranky, zajímala se o zvýšení rizikových příplatků, o mimořádné odměny a osobní ohodnocení. Zároveň prezentovala svoje úsilí ohledně těsnější spolupráce Středočeského kraje s hlavním městem Prahou, a tím i užší kooperaci mezi středočeskou a pražskou záchrankou. To potom v praxi znamená snadnější umisťování pacientů do pražských klinik, v systému poměrně přesně predikovatelných počtů pacientů v jednotlivých ročních obdobích, rovněž tak přátelskou spolupráci s leteckou záchrannou službou formou tzv. „pomoci druhých rukou“ v krizových situacích. V plánu je též provoz neonatálních sanitek, které našim posádkám budou k dispozici ve vypjatých momentech, zvláště pak při domácích porodech apod.

Hejtmanka Pecková poděkovala všem za pracovní nasazení během pandemie a také za sbírku na pomoc ukrajinským zdravotníkům ve výši přes půl milionu korun, za kterou byly nakoupeny vyžádané zdravotnické potřeby a dovezeny do nemocnic v Užhorodu a Žitomiru.

Vedení záchranky předneslo na konferenci několik prezentací hodnotících činnost za uplynulý rok, rovněž informujících o hospodaření a plánu investic do budov, a především pak do sanitek pro příští období.

Ředitel Pavel Rusý informoval o přijatých organizačních opatřeních, od kterých očekává úsporu financí, jež by pak mohly být uplatněny při navyšování objemu peněz na rizikové a osobní příplatky či mimořádné odměny v roce 2022. Velkým problémem zůstává další nákup sanitek či nových uniforem, na který jsou již uvolněny finance, ale neuvěřitelně jej komplikuje legislativa kolem výběrových řízení.

Ivana Břeňková informovala o složitých jednáních ohledně platů ve zdravotnictví a sociálních službách či o rizikových příplatcích pro dispečerky a odpovídala na otázky týkající se projednávání legislativy, která by umožnila předčasný odchod do důchodu též pro zaměstnance zdravotnických záchranných služeb. Diskutovalo se rovněž o nadcházejícím sjezdu našeho odborového svazu.

V slavnostních chvílích konference hejtmanka Pecková, ředitel Rusý a Ivana Břeňková předali jedné lékařce a dvěma dispečerkám Pamětní list „Zlatý záchranář Středočeského kraje“ za celoživotní přínos v přednemocniční neodkladné péči. Zaznělo také poděkování nestorovi naší organizace Richardu Žemličkovi z Mělníku, který nyní vede sekci seniorů.

Během konference jsme minutou ticha uctili památku trpících a především pak civilních obětí ruské agrese na Ukrajině.

Konference středočeské záchranky tak jako v minulých letech jednoznačně podpořila zavedení rizikového příplatku pro dispečerky zdravotnických operačních středisek. Vedení Středočeského kraje, vedení záchranky i účastníci konference se vyjádřili pro zachování stávající struktury krajských zdravotnických záchranných služeb, která je nejhospodárnější, nejlépe respektuje rozdíly regionů České republiky a operativně zajišťuje kvalitu a dostupnost služeb našim pacientům v rámci principu subsidiarity.

Přes nebo právě pro nynější smutné období šokující války na Ukrajině naše konference proběhla pracovně a přátelsky i se slibem pokračovat ve sbírce pro Ukrajinu.

A nakonec jeden vzkaz z pléna: „Dášo, Dáši, Daško, Tobě a Tvému kolektivu ve vedení odborového svazu děkujeme za úžasné pracovní nasazení pro naše členky a členy. Vydrž to s námi i pro příští období!“

MUDr. Jiří HAVLOVIC, předseda ZO OSZSP ČR Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje

Foto autor

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:15

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 17. 2. 2023 / 20:39

Odboráři sokolovské nemocnice se sešli na konferenci

Ve čtvrtek 2. února se odboráři z Nemocnice Sokolov sešli na odborové konferenci.

Aktuality 16. 2. 2023 / 21:50

Českobudějovický pohodový konec roku: IKEA, muzikál a kapři

Nápad na závěrečnou akci roku 2022 vznikl tradičně tam, kde vzniká spoustu dobrých nápadů, akorát si je občas nepamatujeme :-)

Načíst další
 
Napište nám