Předsedkyně Žitníková jednala s ministrem zdravotnictví Holcátem

S ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem jednala v úterý 30. července předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Schůzky se zúčastnili také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který je zároveň lékař a místopředseda Rady Asociace krajů ČR.

Jednání nebylo o koncepčních záležitostech, jak je vnímají média (nadstandardy), ale o současné krizi ve zdravotnictví.

Předsedkyně OS předala ministrovi materiál, který současnou situaci shrnuje (viz níže jako soubor ke stažení, stejný materiál dostal na schůzce 18. července také prezident Miloš Zeman), sdělila mu, že nedostatek financí (restriktivní úhradová vyhláška) tvrdě dopadá jak na zaměstnance, tak na pacienty. V nemocnicích se v lepším případě neobnovují pracovní smlouvy na dobu určitou, v horším propouštějí zaměstnanci, neproplácejí se přesčasy. Pacienti čekají na vyšetření a výkony.

Ministr Holcát sdělil, že situaci vnímá stejně kriticky, je si vědom dopadů nedostatku peněz. Ví, že v nemocnicích chybí 6 miliard korun, ale neví, jak je tam rychle dostat. Nové právní předpisy mu bez změny zákona, který musí provést Poslanecká sněmovna, neumožňují zvýšit platby za státní pojištěnce, na účtech pojišťoven finance klesají, VZP je v obrovských dluzích. Nicméně ministr ví, že situaci musí řešit.

Předsedkyně Žitníková dále ministra upozornila na kritickou situaci v lázních – k tématu lázeňství si dohodli samostatnou schůzku.

V závěru jednání se předsedkyně dotázala na reformu psychiatrické péče a na to, zda pan ministr ví o závazcích Ministerstva zdravotnictví vůči tripartitě.

K reformě psychiatrické péče se pan ministr nevyjádřil, zatím nemá dostatek informací. Úkoly, které má ministerstvo splnit z tripartity, požádal zaslat.

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 29. 6. 2022 / 20:57

Sekce PHS jednala o odměňování, financování a nové systemizaci

Poslední jednání sekce pracovníků hygienické služby se před dobou dovolených konalo 29. června 2022 v budově odborového svazu.

Aktuality / 10:31

Vláda slíbila 10 % pro nejhůře placené zaměstnance, jednání budou pokračovat

V úterý 28. června se na Úřadu vlády konalo další kolo jednání o valorizaci platů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy. Jednání se zúčastnili zástupci všech vládních stran.

Aktuality 28. 6. 2022 / 11:04

Hledáme nového kolegu či kolegyni

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR hledá regionálního manažera/manažerku pro Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj

Načíst další
 
Napište nám