Překonávání překážek – to umíme i při pořádání seminářů

Známe to, když se má něco pokazit, pokazí se to, vše se komplikuje přesně v ten okamžik, kdy to nečekáte. Dlouho s předstihem jsme plánovali seminář k náboru a udržení členů. Šlo o druhý seminář, spolufinancovaný EPSU (Evropská federace odborových svazů veřejných služeb). První seminář byl komplikovaný tím, že naši členové měli problémy s uvolněním z práce, a také nebylo jasné, jak seminář bude vypadat, kdo přijede a jak zaujme.

Seminář vedl kolega z polských odborů Adam Rogalewski. Nakonec jsme měli velmi slušnou účast nadšenců. Seminář měl pozitivní ohlas a my mohli plánovat druhý seminář. Přihlásilo se hodně zájemců, v tom problém nebyl, problém byl s výběrem účastníků. Nakonec se podařilo účastníky vybrat, stejně tak jako zajistit ubytování, stravu a tlumočení. V této chvíli máte pocit – výborná práce, a to je ta záludnost.

Seminář měl začít v pondělí. V sobotu navečer mi zavolala kolegyně Lucie Kučírková, že lektor Adam nemůže přijet z důvodu úmrtí v jejich odborovém svazu. Lucie je výborná ve zvládání krizových situací, obratem volala na EPSU, zda pošlou zástupce. Ano měli kolegu v záloze, ale bohužel zde také nastala smutná událost v rodinném kruhu.

Jak se zachovat? Byly dvě možnosti. První – obvolat účastníky a seminář zrušit. To zní jednoduše, jenomže kolegové měli domluvené uvolnění z práce, my pro ně zajištěné ubytování a pak, nejdůležitější je pro nás scházení se, komunikace, předávání zkušeností, informace o dobrých i špatných výsledcích kolektivních jednání. Druhou možností bylo uspořádat seminář s našimi českými lektory. Nejdříve jsme si to odsouhlasili mezi sebou a pak jsme potřebovali souhlas EPSU. To byl oříšek a dovolat se, psát si přes WhatsApp celou sobotu, neděli, poté, co skončil kongres EPSU a zaměstnanci měli konečně trochu volna, nebylo snadné. Nakonec se podařilo získat souhlas EPSU s tím, že lze pro seminář oslovit naše lektory.

To již byla neděle a oslovili jsme naše kolegy, místopředsedkyni ČMKOS Radku Sokolovou, místopředsedu OS Mgr. Lubomíra Francla, našeho regionálního manažera Mgr. Ladislava Kucharského, specialistku na kontakt s tiskem PhDr. Marii Klírovou, předsedu krajské rady Jihočeského kraje a člena sekce pro práci s členskou základnou Bc. Jana Šustu.

Děkuji všem, že pozvání na lektorování semináře od předsedkyně Bc. Dagmar Žitníkové přijali, ujali se svých rolí. Nakonec měl seminář velký ohlas a úspěch.

Velmi děkuji Lucii Kučírkové, naší kontaktní osobě pro zahraniční agendu, její práce při organizaci semináře a následně jeho záchraně byla výborná. Lucko, díky, že jsi zvládla krizovou situaci a komunikovala s kolegy ze zahraničí.

Děkuji účastníkům, že se aktivně zapojili a seminář kladně hodnotili.

A nyní začíná organizace semináře pro nábor členů, který bude zaměřen na kolegy ze sociálních služeb. Doufáme, že ve dnech 19. a 20. září bude v Praze hezky a seminář se vydaří bez takovýchto velkých komplikací.

Foto Lucie Kučírková

Podobné články

Aktuality 23. 10. 2021 / 13:35

Síla odborů

Ve dnech 20. – 22. října se ve znojemském hotelu Mariel konal 1. ročník školení s názvem Síla odborů.

Aktuality 24. 9. 2021 / 21:47

Mezinárodní on-line škola

Ráda bych se s vámi podělila o některé poznatky ze školy s názvem Organizování pracovníků pro budování odborové moci – Organizing4power school.

Aktuality 13. 5. 2021 / 15:37

Na workshopu jsme připravovali strategii na získávání členů OS

V rámci spolupráce OS a Evropské federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) jsme se zúčastnili on-line strategického workshopu zaměřeného na nábor a organizování v odborech.

Načíst další
 
Napište nám