Problémy odborářů ve společnosti Orpea

Téma týkající se problémů odborářů v nadnárodní společnosti pro poskytování sociálních služeb Orpea je pro nás důležité, protože členem nadnárodní společnosti, jednou z dceřiných společností, je také společnost SeneCura. SeneCura je v České republice největším nestátním provozovatelem domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem (pro seniory trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence).

OSZSP ČR oceňuje práci odborových organizací ve společnosti SeneCura. Jednání za uzavření kolektivní smlouvy nejsou jednoduchá, ale kolektivní vyjednávání probíhají na slušné úrovni. Nemáme od našich členů informace o vynucených prekérních formách práce.

Jinak je tomu z pohledu odborů ve vztahu k francouzské skupině Orpea. Společnost Orpea byla založena ve Francii v roce 1989, ve svých zařízeních se specializuje na poskytování potřebné péče osobám trpícím ztrátou psychické nebo fyzické nezávislosti. Provozuje domovy s pečovatelskou službou, rehabilitační kliniky, psychiatrické kliniky, poskytuje i služby domácí péče. V domovech důchodců společnosti Orpea jsou údajně tak špatné podmínky, že si francouzská vláda předvolala vedení společnosti a zahájila vyšetřování.

Na Evropskou federaci odborových svazů veřejných služeb (EPSU) se obrátili odboráři ze společnosti Orpea. Společnost je v soudním sporu s předsedou rady zaměstnanců německé dceřiné společnosti Orpea Residenz Gruppe a Evropské rady. Předseda rady se postavil za kvalitní péči o obyvatele a za respektování práv zaměstnanců. Špatná péče o obyvatele a boj proti odborářům jsou důsledkem ziskového modelu společnosti.

Zpráva, kterou vydaly přidružené odbory EPSU, odhaluje, že Orpea, evropský gigant pro ziskové pečovatelské domy, buduje impérium nemovitostí. Průzkum odhaluje, že skupina využívá 40 lucemburských dceřiných společností k rozšíření svého evropského portfolia nemovitostí.

Skupina Orpea je pod palbou od lednového vydání knihy „Les fossoyeurs“ (Hrobaři), která odhaluje francouzský systém ziskové péče od investigativního novináře Victora Castaneta. Kniha nastínila hrozivé důsledky šedé ekonomiky, například nedostatek zaměstnanců, zneužívání starších obyvatel, zneužívání veřejných financí, rušení odborů, přidělování potravin a hygienických potřeb.

Společnost odmítá jednat, naopak napadá odbory a vyhrožuje. EPSU požaduje od společnosti Orpea kvalitní péči o obyvatele, ukončení útlaku odborářů a obnovení jednání. Společnost se musí očistit, s odboráři řešit nedostatek zaměstnanců, poskytovat důstojné platy a zajistit důstojné pracovní podmínky.

Generální tajemník EPSU Jan Willem Goudriaan řekl: „I když kreativní účetní postupy Orpea nemusí být nezákonné, zdůrazňují strukturální nerovnosti v systému ziskové péče. Jakékoli zneužití veřejného financování musí být urychleně vyšetřeno a musí být provedeny změny, aby byla zajištěna silná finanční transparentnost a odpovědnost. Péče je lidské právo – a privatizace a tvorba zisku by v poskytování péče neměly mít místo.“

Zaměstnanci, odbory a obyvatelé se nyní zaměřují na nadcházející evropskou strategii péče, která by zajistila základní právo na péči. Je nezbytné, aby strategie přímo řešila špatné pracovní podmínky a nedostatek zaměstnanců. Potřebujeme evropskou strategii péče, která ochrání pracovníky a obyvatele – a ne společnosti, které hledají zisk.

Více než 90 % zaměstnanců ve francouzských pečovatelských domech jsou ženy, proto v úterý 8. března oslaví Mezinárodní den žen tím, že se sejdou před sídlem společnosti Orpea v Paříži, aby požadovaly změnu. Nutné je zdůraznit právo na péči a nekomerční povahu péče.

Ing. Ivana BŘEŇKOVÁ, členka výkonného výboru EPSU a vedoucí právního a sociálního oddělení OS

Podobné články

Aktuality 7. 12. 2022 / 12:23

Rok 2023 bude rokem dovedností zaměstnanců

Evropský sociální dialog mezi odbory a zaměstnavateli z nemocnic se konal dne 15. listopadu 2022 v Bruselu.

Aktuality 17. 10. 2022 / 21:35

Sociální dialog v rámci zeleného přechodu EU

V úterý 11. října 2022 se v pražském hotelu Diplomat konala mimořádná schůze Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Aktuality 7. 6. 2022 / 13:30

Zástupci evropských nemocnic a odborů o udržení zaměstnanců

Evropský sektorový sociální dialog zástupců nemocnic se konal 31. května 2022 v Bruselu.

Načíst další
 
Napište nám