Naše ZO v prosinci měla volby a do sedmičlenného výboru byli zvoleni i tři mladí odboráři, což jsme přivítali a ocenili.

Na první schůzi jsme hned začali projednávat, jak získat více mladých do našich odborů. Každá sestřička nebo ošetřovatelka se ptá, co z toho budu mít? Proč bych byla odborově organizována, když všechno vyjednáte? Co mi dáte za ztracený čas, který bych mohla věnovat svému příteli nebo rodině?

Samozřejmě otázek bylo daleko víc, ale začali jsme kolektivním jednáním a uzavřenou kolektivní smlouvou. Divili se, co to je stráveného času nad přípravou a vlastním vyjednáváním. Ukázali jsme naše vyjednávací body, kde dominovala snaha přidat do základního platu 10 %, potom přesvědčování vedení a znění úhradové vyhlášky. Nakonec se sociální partneři domluvili na 7 %, což bylo maximum, co se dalo dojednat.

Druhým bodem byly benefity, jako je životní pojištění a penzijní připojištění, příplatek na cestovné pro dojíždějící z větší vzdálenosti (20 km), nasmlouvané tři dny navíc sick days, příplatek na stravu a podobně. Mladí zaměstnanci byli udiveni, co všechno se projednává a čeho se docílí.

K tomu jsem přidal výhody Zajišťovacího fondu, pojištění D.A.S., výhody T-Mobile, pojištění odpovědnosti vůči zaměstnavateli, odpočet odborových příspěvků z daní.

Mimo toho ještě odbory pořádají Dětský den na atraktivním místě se sladkostmi, mikulášskou nadílku a přispívají rodičům na dětský tábor, školu v přírodě anebo plavecký výcvik. Vše děláme ve prospěch rodičů a mladých rodin, čímž jsou trochu diskriminováni starší členové.

Jednáme ale i za odboráře, kteří se na nás obrátí a prosí o pomoc, prostě dost výhod.

Po vysvětlení všech bodů jsme přesvědčili pět nových zaměstnanců, další se rozmýšlejí. Při těch jednáních vzpomínám na Jarušku z Kroměřížské nemocnice, která mi vždycky kladla na srdce – osobní přístup dělá nejvíc.

Věřím, že přivítáme více mladých mezi námi, musíme si vychovat své nástupce.

Podobné články

Aktuality 16. 3. 2023 / 8:15

Záchranáři v Praze ošetřili nejvíce pacientů za 165 let

Množství a tempo práce se rok od roku zvyšuje, rok co rok odborová organizace požaduje od zaměstnavatele „tvrdá data“, rok co rok jsou čísla vyšší.

Aktuality 17. 2. 2023 / 20:39

Odboráři sokolovské nemocnice se sešli na konferenci

Ve čtvrtek 2. února se odboráři z Nemocnice Sokolov sešli na odborové konferenci.

Aktuality 16. 2. 2023 / 21:50

Českobudějovický pohodový konec roku: IKEA, muzikál a kapři

Nápad na závěrečnou akci roku 2022 vznikl tradičně tam, kde vzniká spoustu dobrých nápadů, akorát si je občas nepamatujeme :-)

Načíst další
 
Napište nám