Rok 2010 – výstražná stávka a VI. sjezd oborového svazu

Rok 2010

Do 13. července 2010 stál v čele vlády, přesněji řečeno úřednické vlády, Jan Fischer, po volbách ho vystřídal Petr Nečas (ODS).

Ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou 13. července vystřídal Leoš Heger (TOP 09).

Ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerku vystřídal 13. července Jaromír Drábek (TOP 09).

Přelom let 2009 a 2010 byl obdobím intenzivního jednání o situaci v sociálních službách. Příčinou byl nedostatek peněz na jejich financování, neprůhledné financování dotací, poskytování zdravotní a rehabilitační péče v sociálních službách. Vzhledem o mezenému mandátu úřednické vlády byla 9. března ukončena stávková pohotovost OS vyhlášená 13. října 2009 kvůli problémům v sociálních službách, problémy však zůstaly nevyřešené.

Hygienická služba procházela restrukturalizací, kterou odborový svaz považoval za nekoncepční a nebezpečnou, docházelo ke slučování zdravotních ústavů.

Členka odborového svazu Radka Sokolová byla 9. dubna na V. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů zvolena do funkce místopředsedkyně ČMKOS.

Odborový svaz se snažil prosadit změnu úhradové vyhlášky, protože jinak by došlo k ohrožení existence zejména menších nemocnic. Při tom zároveň usiloval o jednotný systém odměňování všech zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách bez ohledu na vlastnictví a právní formu zařízení.

Tlak vlády na zrušení tarifů

Odborový svaz opakovaně jednal o postavení, odměňování, vzdělávání a pravomocech nelékařského zdravotnického personálu. Intenzivně se OS věnoval také problémům a odměňování nezdravotnických pracovníků a zdůrazňoval při tom, že jsou nedílnou součástí pracovních týmů ve zdravotnictví i v sociálních službách.

Hned od nástupu nové vlády musel OS tvrdě obhajovat zachování zdravotnictví a sociálních služeb jako veřejné služby a musel čelit obrovskému tlaku na zrušení platových tarifů, absurdně zdůvodňovanému argumentem, že právě platové tabulky mohou za mizerné odměňování ve zdravotnictví. Ve skutečnosti na vině nebyly tabulky, ale nedostatek prostředků v resortu.

Aktiv odborových organizací a stávková pohotovost

Kvůli těmto vážným hrozbám byl na 13. září do Prahy svolán aktiv zástupců všech odborových organizací odborového svazu. Odborový svaz zde vstoupil do stávkové pohotovosti.

K 31. srpnu ve funkci předsedy odborového svazu nečekaně skončil Jiří Schlanger, který dal přednost nabídce ministra zdravotnictví Leoš Hegera a stal se jeho náměstkem (v této funkci náměstka pak skončil k 30. červnu 2011 a k 30. září 2011 z Ministerstva zdravotnictví odešel – poznámka redakce).

Pokračuje vládní útok na platové tarify. Ministr Jaromír Drábek navrhuje jejich snížení o 10 %, případně o 10 až 40 %.

Demonstrace a jednodenní stávka

V úterý 21. září na 40 000 odborářů zcela zaplnilo pražské Palachovo náměstí a jeho okolí při demonstraci proti snižování platů zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy.

V pondělí 8. listopadu výkonná rada OS rozhodla o tom, že 8. prosince bude kvůli platům a hrozbě rozpadu systému zdravotnictví výstražná jednodenní stávka. Téhož dne krizový štáb na 8. prosince vyhlásil celodenní stávku zaměstnanců veřejných služeb a veřejné správy.

8. prosince se stávkovalo na mnoha pracovištích a v některých městech se na podporu stávky konala protestní shromáždění, největší bylo v Brně.

Sjezd odborového svazu

Ve dnech 24. až 26. listopadu se v královéhradeckém hotelu Černigov konal VI. sjezd oborového svazu. Delegáti do funkce předsedkyně zvolili Dagmar Žitníkovou, do funkce místopředsedkyně Ivanu Břeňkovou a do funkce místopředsedy Ladislava Kucharského.

Do výkonné rady OS byli zvoleni: Jaroslava Carrasco (Praha), Jaroslava Doleželová (Zlínský kraj), Mgr. Lubomír Francl (Jihočeský kraj), Ing. Tomáš Havlásek (Jihomoravský kraj), Jana Hnyková (Liberecký kraj), Božena Krčková (Pardubický kraj), Jiřina Marešová (Vysočina), Vít Přibylík (Moravskoslezský kraj), Iva Řezníčková (Královéhradecký kraj), Jana Sedláčková (Středočeský kraj), Milan Synek (Plzeňský kraj), Helena Šebestová (Karlovarský kraj), Pavel Velký (Ústecký kraj), Jan Zatloukal (Olomoucký kraj).

Do dozorčí rady OS byli zvoleni: Miroslav Brůcha, Ivana Doubková, František Dufka, Ing. Petr Popule, RNDr. Miroslav Studený, Ing. Dagmar Valová, Pavel Vobecký, Soňa Vytisková a Jaroslava Zámečníková.

Jako hosté na sjezdu vystoupili ministr zdravotnictví Leoš Heger, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, předseda LOK-SČL Martin Engel, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký a předseda slovenského partnerského odborového svazu Anton Szalay.

Fotografie jsou z demonstrace 21. září 2010 a z VI. sjezdu odborového svazu, který se konal ve dnech 24. až 26. listopadu 2010.

Podobné články

Aktuality 11. 3. 2023 / 21:29

Rok 2018 – neplněné platové sliby a VIII. sjezd OS

Od počátku roku 2018 odborový svaz řešil, zda byly opravdu na všech pracovištích o 10 % zvýšeny platové tarify.

Aktuality 11. 3. 2023 / 20:54

Rok 2017 – OS v sociálních službách prosadil zvýšení tarifů o 23 %

Do roku 2017 členové odborového svazu vstupovali s novým výrazným benefitem – pojištěním na nepřetržitou právní pomoc.

Aktuality 10. 9. 2022 / 20:53

Rok 2016 – naléhavé požadavky na řešení nedostatku personálu

Do roku 2016 vstoupil odborový svaz s požadavkem na řešení kritického nedostatku zdravotníků v nemocnicích.

Načíst další
 
Napište nám